Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision 50 40 30 20 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50.

Similar presentations


Presentation on theme: "Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision 50 40 30 20 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50."— Presentation transcript:

1

2 Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision 50 40 30 20 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50

3 10 Points At the outdoor stadium, 15 Summer concerts were completely sold out. A total of 9,375 people attended the concerts. Now many people, on average, attended each concert?

4 Answer: 625 People

5 20 Points Jerry has 25 weeks left to save $2,320 for a trip. If he saves an equal amount each week, how much money does he save each week to meet his goal?

6 Answer: $92.80

7 30 Points Allen bought a box of envelopes and a pack of paper for $4.50. He paid with a $10 bill. How much change should he receive?

8 Answer: $5.50

9 40 Points From a bolt of cloth measuring 25.63 yards. Tina cut out a 6.8-yard piece and an 11.32 yard piece. How much material is left on the bolt?

10 Answer: 7.51 yard left on the bolt of material

11 50 Points A deli charges $3.45 for a pound of turkey. If Tim wants to purchase 2.4 pounds, how much will it cost?

12 Answer: $8.28

13 10 Points Find the Unit Rate for the following: 20 eggs to 5 chickens

14 Answer: 4 eggs to 1 chicken

15 20 Points You have 10 apples, 5 bananas, and 15 oranges. What is the ratio of bananas to oranges in simplest form?

16 Answer: 1 banana to 3 oranges 1 banana : 3 oranges 1 banana / 3 oranges

17 30 Points Find the Unit Rate for the following:$13 for 4 DVDs

18 Answer: $3.25 for 1 DVD

19 40 Points You have 10 apples, 5 bananas, and 15 oranges. What is the ratio of apples and oranges to bananas in simplest form?

20 Answer: 5 apples and oranges to 1 banana 5 apples and oranges : 1 banana 5 apples and oranges / 1 banana

21 50 Points Which is the better buy? 12 eggs for $3 Or 30 eggs for $9

22 Answer: 12 eggs for $3 = $0.25 for 1 egg 30 eggs for $9 = $0.30 for 1 egg So 12 eggs for $3 is the better buy

23 10 Points Mrs. Davis is sewing vests. She has 16 green buttons and 24 yellow buttons. Each vest will have the same number of yellow buttons and the same number of green buttons. What is the greatest number of vest Mrs. Davis can make using all of the buttons?

24 Answer: 8 vests

25 20 Points A baker has 27 wheat bagels and 36 plain bagels that will be divided into boxes. Each box must have the same number of wheat bagels and the same number of plain bagels. What is the greatest number of boxes the baker can make using all of the bagels?

26 Answer: 9 boxes

27 30 Points At a restaurant, after every 12 th visit you receive a free drink. After every 15 th visit you receive a free dessert. At which visit will you first receive a free drink and a free dessert?

28 Answer: Visit 60

29 40 Points Starting today (day 1) Lee will walk his dog Fido every 3 rd day and his dog Fifi every 5 th day. On which day will Lee first walk both dogs together? What will be the third time Lee walks both dogs together?

30 Answer: 15 th day, 45 th day

31 50 Points Ms. Madison directs two choruses. One chorus has 28 students. The other chorus has 36 students. For the rehearsals, she wants to divide each chorus into the largest possible equal groups, with no students left over. How many students will be in each group?

32 Answer: 4 Students in each group

33 10 Points Carey brought chocolate and vanilla cupcakes to school for her birthday. 16 students decided to take a cupcake, and 8 of them picked vanilla. What percentage of the students picked a vanilla cupcake?

34 Answer: 50%

35 20 Points Felix's Tea Shop has caffeinated tea and decaffeinated tea. During the lunchtime rush, the tea shop served 70 teas in all, 30% of which were caffeinated. How many caffeinated teas did the tea shop serve?

36 Answer: 21 Caffeinated Teas were served

37 30 Points Jenna's Diner sold 80 milkshakes last week. 32 of the milkshakes had whipped cream on top. What percentage of the milkshakes had whipped cream?

38 Answer: 40% had whipped cream on top

39 40 Points During second period, Lauren completed a grammar worksheet. Of the 76 questions, Lauren got 25% right. How many questions did Lauren get right?

40 Answer: 19 questions were correct

41 50 Points 66 out of the 88 teachers in a school staff meeting were first-year teachers. What percentage of the teachers in the meeting were first-year teachers?

42 Answer: 75% of the staff are new teachers

43 10 Points Robby jarred 10 liters of jam after 2 days. How much jam did Robby jar if he spent 9 days making jam?

44 Answer: 45 Liters of Jam

45 20 Points Rosa took a total of 20 quizzes over the course of 4 weeks. After attending 9 weeks of school this quarter, how many quizzes will Rosa have taken in total?

46 Answer: 45 Quizzes

47 30 Points Johnny learned to sing a total of 8 pieces over the course of 4 weeks of voice lessons. After 7 weeks of voice lessons, how many pieces will Johnny be able to sing, in total?

48 Answer: He will be able to sing 14 pieces

49 40 Points The ratio of boys to girls at a rock concert was about 7 to 6. If there were 1092 boys at the rock concert, how many girls were there?

50 Answer: 936 Girls

51 50 Points Ted likes to run long distances. He can run 20 km in 95 minutes. He wants to know how many kilometers, he will go if he runs at the same pace for 285 minutes.

52 Answer: 60 Kilometers


Download ppt "Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision 50 40 30 20 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50."

Similar presentations


Ads by Google