Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMarianna Hunter Modified over 8 years ago
1
Multiplying and Dividing Equations
2
= 8 A. 0.8 B. 1.25 C. 80 D. 800
3
= -4.7 A. 15.04 B. 7.9 C. 1.5 D. -15.04
4
-75 = 3x A. -25 B. 225 C. 72 D. 25
5
= 25 A. 4.167 B. 150 C. 0.24 D. 125
6
9y = 54 A. 6 B. 486 C. 45 D. 7
7
= 108 A. 43.2 B. 270 C. 105.5 D. 2700
8
n ÷ (-2) = 16 A. -32 B. 8 C. 14 D. 32
9
= 108 A. 117 B. 972 C. 0.08 D. 12
10
7w = 49 A. 42 B. 343 C. 7 D. 8
11
-30 = b ÷ 4 A. 0.13 B. 120 C. 7.5 D. -120
12
60 = 12p A. 72 B. 2 C. 720 D. 5
13
The fruit stand charges $0.50 each for oranges. Hao paid $4.00 for a large bag of oranges. How many did he buy? A. 125 oranges B. 2 oranges C. 16 oranges D. 8 oranges
14
Jenny can type 80 words per minute. It took her 20 minutes to type a report. How many words was the report? A. 1480 words B. 1600 words C. 160 words D. 4 words
15
Regular unleaded gas is priced at $1.10 per gallon. If it cost $16.50 to fill your gas tank, how many gallons did you buy? A. 12 gallons B. 10 gallons C. 16 gallons D. 15 gallons
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.