Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byTabitha O’Neal’ Modified over 8 years ago
1
Create One Variable Equations & Inequalities Unit 2 D3 1
2
Ex. 1 Equation or Inequality? The bill from your electrician was $200. The cost for labor was $25 per hour. The cost for materials was $50. How many hours did the plumber work? 2
3
You decide to order some baseball cards from an online catalogue. Each pack of cards you order costs $3.50, and the shipping fee is a flat $5.00 no matter how many cards you order. If your order came to a total of $50.50, how many packs of cards did you order? Ex. 2 Equation or Inequality? 3
4
A hotel manager needs to buy beds. He has a total budget of 2000 dollars, and each bed costs $150. What are the possible number of beds that he can buy? Ex. 3 Equation or Inequality? 4
5
Yellow cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.65 per mile. Katie has no more than $10 to spend on a ride. How many miles can Katie travel without exceeding her limit? Ex. 4 Equation or Inequality? 5
6
Susan paid $240 to have her house decorated. The materials used to decorate the house cost $115, and service was charged at $5 an hour. How many hours was the house worked on? Ex. 5 Equation or Inequality? 6
7
The Recommended Daily Allowance (RDA) of iron is at least 15 mg per day. Sarah has consumed 11 mg of iron today. How many more milligrams of iron should Sarah consume? 7 Ex. 6 Equation or Inequality?
8
Jon and Sara are planting tulip bulbs. Jon has planted 60 bulbs and is planting at a rate of 44 bulbs per hour. Sara has planted 96 bulbs and is planting at a rate of 32 bulbs per hour. In how many hours will Jon and Sara have planted the same number of bulbs? Ex. 7 Equation or Inequality? 8
9
Keith has $500 in a savings account at the beginning of the summer. He wants to have at least $200 in the account by the end of the summer. He withdraws $25 each week for food. How many weeks can Keith withdraw money from his account? Ex. 8 Equation or Inequality? 9
10
Susan is looking for a gym to join. Gym A offers a plan with a $100 enrollment fee plus $50 per month. Gym B offers a plan with an $80 enrollment fee and $55 per month. When would it be more cost effective to use Gym A. Ex. 9 Equation or Inequality? 10
11
A painting company charges $250 base plus $16 per hour. Another painting company charges $210 base plus $18 per hour. How long is a job for which the two companies costs are the same? Ex. 10 Equation or Inequality? 11
12
To rent a vehicle, Rent-A-Ride charges $55.00 with unlimited miles. The cost of renting a vehicle at We Got Wheels is $38.00 plus $0.20 per mile. For what number of miles is the cost at Rent-A-Ride more cost effective than the cost at We Got Wheels? Ex. 11 Equation or Inequality? 12
13
Michael needs a new transmission in his car. His mechanic charges $25 per hour plus a flat fee of $40. Michael can spend at most $120. How many hours can Michael afford? Ex. 12 Equation or Inequality? 13
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.