Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHilda Farmer Modified over 8 years ago
1
Stoichiometry Chapter 9 Mole-to-mole ratios Stoich ppt _1 mole-mole
2
Stoichiometry After this presentation, you should understand: Moles, mass, representative particles (atoms, molecules, formula units), molar mass, and Avogadro’s number. Calculations using balanced chemical equations: for example, for a given number of moles of a reactant, calculate the amount of moles of product formed.
3
Proportional Relationships I have 5 eggs. How many cookies can I make? 3/4 c. brown sugar 1 tsp vanilla extract 2 eggs 2 c. chocolate chips Makes 5 dozen cookies. 2 1/4 c. flour 1 tsp. baking soda 1 tsp. salt 1 c. butter 3/4 c. sugar 5 eggs5 doz. 2 eggs = 12.5 dozen cookies (150 cookies!) Ratio of eggs to cookies
4
Proportional Relationships Stoichiometry – mass relationships between substances in a chemical reaction – based on the mole ratio Mole Ratio – indicated by coefficients in a balanced equation 2 Mg + O 2 2 MgO
5
Stoichiometry Steps 1. Write a balanced equation. 2. Identify known & unknown. 3. Line up conversion factors. – Mole ratio - moles moles – Molar mass -moles grams – Molar volume -moles liters gas This is the new one –from the balanced equation. The key step in stoichiometry! 4. Check answer, units, significant figures.
6
Mass, Volume, Mole Relationship
7
Molar Mass (g/mol) 6.02 10 23 particles/mol MASS IN GRAMS MOLES NUMBER OF PARTICLES Molar Volume (22.4 L/mol) LITERS OF GAS AT STP
8
Welcome to Mole Island 1 mole = 22.4 L @ STP 1 mol = molar mass 1 mol = 6.02 x 10 23 particles
9
Stoichiometry Island Diagram Mass Particles VolumeMole Mass Known Unknown Substance A Substance B Stoichiometry Island Diagram Volume Particles M V P Mass Mountain Liter Lagoon Particle Place Mole Island
10
Stoichiometry Island Diagram Mass Particles Volume Mole Mass Volume Particles Known Unknown Substance A Substance B Stoichiometry Island Diagram 1 mole = molar mass (g) Use coefficients from balanced chemical equation 1 mole = 22.4 L @ STP 1 mole = 6.022 x 10 23 particles (atoms or molecules) 1 mole = 22.4 L @ STP 1 mole = 6.022 x 10 23 particles (atoms or molecules) 1 mole = molar mass (g) (gases)
11
Time to Practice! Grab your calculator and periodic table.
12
How many moles of KClO 3 must decompose in order to produce 9 moles of oxygen gas? 9 mol O 2 2 mol KClO 3 3 mol O 2 = 6 mol KClO 3 2KClO 3 2KCl + 3O 2 ? mol9 mol O2O2 KClO 3 ? mol KClO 3 = 9 mol O 2 = 6 mol KClO 3 2 mol KClO 3 3 mol O 2 6 mol
13
How many moles of O 2 can be produced when 12 moles of KClO 3 decompose? 12 mol KClO 3 3 mol O 2 2 mol KClO 3 = 18 mol O 2 2KClO 3 2KCl + 3O 2 12 mol? mol O2O2 KClO 3 ? mol O 2 = 12 mol KClO 3 = 18 mol O 2 3 mol O 2 2 mol KClO 3
14
How many moles of O 2 can be produced when 8 moles of KCl are formed? 8 mol KCl 3 mol O 2 2 mol KCl = 12 mol O 2 2KClO 3 2KCl + 3O 2 8 mol? mol O2O2 KClO 3 ? mol O 2 = 8 mol KCl = 12 mol O 2 3 mol O 2 2 mol KCl 12 mol
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.