Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byTeresa Barrett Modified over 8 years ago
1
NOTEBOOK SET UP FIRST PAGE IS A TABLE OF CONTENTS NUMBER THE PAGES AS YOU GO. In the beginning if you have pages you need to glue/tape/staple in, write “STAPLED” under the page number, EVERY MONDAY, SET ASIDE 2 PAGES, BACK AND FRONT, FOR THE WEEKLY BELL WORKS. EVERY TIME WE DO NOTES, WRITE THE TITLE OF THE NOTES IN THE BEGINNING OF THE SECTION, WRITE A PAGE NUMBER, AND WHATEVER NOTES WE ARE DOING. DATEBELL WORK/NOTES TITLEPAGE NUMBER 02/08/2016BELL WORKS- WEEK 2PAGE 2 02/08/2016MOLE RATIOS NOTESPAGE 4
2
NOTEBOOK RUBRIC
3
THE MOLE A MEASUREMENT OF MATTER
4
MEASURING MATTER How might you measure some forms of matter? Typically there are three methods for measuring matter: 1.Count 2.Mass 3.Volume
5
THE MOLE RECALL Matter is anything that has mass and takes up space; it is composed of atoms, molecules and ions.
6
THE MOLE Chemists use a unit that is a specified number of particles atoms, compounds or molecules. This unit is called a mole. Just like a dozen means 12 things, a mole represents 6.02 x 10 23 things.
7
THE MOLE A mole is a new S.I. Unit to measure the amount of a substance. The number of things it represents, 6.02 x 10 23, is known as Avogadro’s Number. A mole of any substance contains Avogadro’s number of particles, or 6.02 x 10 23 particles.
8
THE MOLE Let’s Make Sure We Get This: 1.1 mole of pens = ________________ pens 2.1 mole of paper = _________________paper 3.1 mole of Skittles© = _______________Skittles©
9
THE MOLE Let’s Make Sure We Get This: 1.1 mole of pens = 6.02 x 10 23 pens 2.1 mole of paper = 6.02 x 10 23 paper 3.1 mole of Skittles© = 6.02 x 10 23 Skittles©
10
THE MOLE
12
We can also interchange between the number of atoms and the number of moles given each. Remember —1 mole of atoms = 6.02 x 10 23 atoms. What if we had 2 moles of atoms? 2 x (6.02 x 10 23 atoms) = 1.20 x 10 24 atoms
13
THE MOLE What if we had 3.01 x 10 23 of atoms …how many moles ? Use the analogy of the dozen. What if we had 24 eggs …how many dozen ? 1 Dozen = 12 eggs 24 eggs/ 12 eggs = 2 Dozen
14
THE MOLE What if we had 3.01 x 10 23 of atoms …how many moles ? 1 mole = 6.02 x 10 23 atoms 3.01 x 10 23 atoms / 6.02 x 10 23 atoms = 0.5 moles [NOT GOING TO STRESS THIS TOO MUCH NOW]
15
THE MASS OF A MOLE OF AN ELEMENT When we used to calculate the mass of an element, we counted the protons and neutrons. The unit for this mass was the atomic mass unit or amu. Example: Mass of Carbon is 12 amu. Mass of Hydrogen is 1.01 amu
16
THE MASS OF A MOLE OF AN ELEMENT Chemists have converted the unit of amu to the convenient metric unit of gram. The atomic mass of an element expressed in grams is the mass of a mole of the element. The mass of a mole of an element is known as the MOLAR MASS. (Unit for molar mass is g/mol)
17
THE MASS OF A MOLE OF AN ELEMENT Using the Periodic Table now, we can define the masses given as the MOLAR MASSES. Example: Carbon is 12.00 g Hydrogen is 1.01 g
18
THE MASS OF A MOLE OF AN ELEMENT PRACTICE Use the Periodic Table to determine the Molar Masses (in g/mol) of each element. 1.Magnesium _________________ 2.Fluorine _______________ 3.Osmium __________________
19
THE MASS OF A MOLE OF AN ELEMENT PRACTICE Use the Periodic Table to determine the Molar Masses (in g/mol) of each element. 1.Magnesium 24.305 g/mol 2.Fluorine 18.998 g/mol 3.Osmium 190.23 g/mol
20
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND RECALL-COUNTING ATOMS IN FORMULA SO 3 MOLAR MASS OF SULFUR _________________ MOLAR MASS OF OXYGEN _________________ 1 S atom3 O atoms
21
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND RECALL-COUNTING ATOMS IN FORMULA SO 3 MOLAR MASS OF SULFUR 32.065 g/mol MOLAR MASS OF OXYGEN 15.9994 g/mol 1 S atom3 O atoms
22
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND To calculate the molar mass of a compound,: 1.Determine the number of each atom in the formula (this corresponds to 1 mole of compound) 2.Find the molar mass of each element in the compound 3.Add the molar masses of the elements in the compound.
23
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND RECALL-COUNTING ATOMS IN FORMULA SO 3 MOLAR MASS OF SULFUR 32.065 g/mol MOLAR MASS OF OXYGEN 15.9994 g/mol MOLAR MASS OF SO 3 ( 1 S x 32.065 g/mol ) + ( 3 O x 15.9994 g/mol) = 80.06 g/mol 1 S atom 3 O atoms
24
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND PRACTICE Use the Periodic Table and your knowledge of counting atoms in formulas to determine the molar mass (in g/mol) of each compound. 1.CO 2 2.NH 3 3.NH 4 Cl
25
THE MASS OF A MOLE OF A COMPOUND PRACTICE Use the Periodic Table and your knowledge of counting atoms in formulas to determine the molar mass (in g/mol) of each compound. 1.CO 2 44.01 g/mol 2.NH 3 17.03 g/mol 3.NH 4 Cl 53.49 g/mol
26
HOMEWORK—FEBRUARY 04, 2016 BRING IN A SIMPLE BAKING RECIPE THAT HAS BETWEEN 3 AND 5 INGREDIENTS. (10 PTS) Handwritten or Printed Out List of ingredients Short list of steps.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.