Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byFlora Newman Modified over 8 years ago
1
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation
2
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Vocabulary rate unit rate unit price
3
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Ratio: 90 3 Rate: 90 miles 3 hours Read as “90 miles per 3 hours.” A rate is a comparison of two quantities that have different units.
4
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Unit rates are rates in which the second quantity is 1. unit rate: 30 miles, 1 hour or 30 mi/h The ratio 90 3 can be simplified by dividing: 90 3 = 30 1
5
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Additional Example 1: Finding Unit Rates Fred can type 80 words in 4 minutes. How many words can he type in 1 minute? Write a rate. = Fred can type 20 words in one minute. Multiply to find words per minute. 20 words 1 minute 80 words 4 minute 80 words /4 4 minute / 4
6
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Check It Out: Example 1 Penelope can type 90 words in 2 minutes. How many words can she type in 1 minute? 90 words 2 minutes Write a rate. = Penelope can type 45 words in one minute. 90 words ÷ 2 2 minutes ÷ 2 Divide to find words per minute. 45 words 1 minute
7
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates To express a ratio as a rate per unit, write the ratio as a fraction and then divide the numerator by the denominator. 395 miles in 5 hours = 79 miles per hour miles hours miles hours
8
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Express each ratio as a rate. 5 inches of rain in 30 days = inch of rain per day 120 words in 3 minutes = 40 words per minute words per minute ÷ 5
9
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Unit price is a unit rate used to compare price per item.
10
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Pens can be purchased in a 5-pack for $1.95 or a 15-pack for $6.20. Which is the better buy? Additional Example 4A: Finding Unit Prices to Compare Costs Divide the price by the number of pens. price for package number of pens $1.95 5 =$0.39 price for package number of pens = $6.20 15 $0.41 The better buy is the 5-pack for $1.95.
11
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Jamie can buy a 15-oz jar of peanut butter for $2.19 or a 20-oz jar for $2.78. Which is the better buy? Additional Example 4B: Finding Unit Prices to Compare Costs $2.19 15 = $0.15 = $2.78 20 $0.14 The better buy is the 20-oz jar for $2.78. price for jar number of ounces price for jar number of ounces Divide the price by the number of ounces.
12
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Golf balls can be purchased in a 3-pack for $4.95 or a 12-pack for $18.95. Which is the better buy? Check It Out: Example 4A Divide the price by the number of balls. price for package number of balls $4.95 3 =$1.65 price for package number of balls = $18.95 12 $1.58 The better buy is the 12-pack for $18.95.
13
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates Check It Out: Example 4B John can buy a 24 oz bottle of ketchup for $2.19 or a 36 oz bottle for $3.79. Which is the better buy? $2.19 24 = $0.09 = $3.79 36 $0.11 The better buy is the 24-oz jar for $2.19. price for bottle number of ounces price for bottles number of ounces Divide the price by the number of ounces.
14
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates 5. Bob typed 593 words in 4 minutes. How many words did Bob type per minute? 1. Jacob can buy a 32 oz bottle of BBQ sauce for $2.93 or a 36 oz bottle for $3.19. Which is the better buy? 2. John can buy a 8 pencils for $1.25 or a 12 pencils for $2.00. Which is the better buy? 3. Mary made $25.00 for working 7 hours at the mall. How much did Mary make per hour? 4. Lisa paid $158.00 for 3 pair of jeans. What did Lisa pay for each pair of jeans? Try These!
15
Course 3 5-2 Ratios, Rates, and Unit Rates 5. 593 / 4 minutes = 148.3 words/minute 1.$2.93 / 32 = $0.09 (better buy) $3.19 / 36 = $11.6 2. $1.25 / 8 = $0.16 (better buy) $2.00 / 12 = $0.17 3. $25.00 / 7 hours = $3.57 / Hr 4. $158.00 / 3 pair of jeans = $52.67 / jean Try These! Round to nearest hundredth
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.