Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published bySusan Reynolds Modified over 8 years ago
2
Rates are a special kind of ratio comparing two numbers with different units. Rates are used by people every day: o Miles drives 45 miles per hour. o Juan’s heart beats 72 times per minute. o Cheddar cheese costs $5.50 per pound. Definition
4
Solution: 520 ÷ 8 = 65 miles per hour
5
Solution: 1.08 ÷ 12 =.09 per ounce
6
You can drive 15 miles in ½ hour. What is the unit rate? Solution: 15 x 2 = 30 miles in 1 hour.
7
Sierra’s family is going on a road trip and her mom and dad took turns driving. Her mom drove 250 miles in 4 hours and her then her dad drove for 3 hours and went 192 miles. Who drove faster per hour? Justify your solution.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.