Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byMarybeth Boone Modified over 8 years ago
2
BEHAVIOR OF GASES Gases have weight Gases take up space Gases exert pressure Gases fill their containers Gases are mostly empty space (the molecules in a gas are separate, very small, and very far apart) Gases doing all of these things!
3
Kinetic Theory of Gases The basic assumptions of the kinetic molecular theory are: Gases are mostly empty space The molecules in a gas are separate, very small and very far apart
4
Kinetic Theory of Gases The basic assumptions of the kinetic molecular theory are: Gas molecules are in constant, chaotic motion Collisions between gas molecules are elastic (there is no energy gain or loss)
5
Kinetic Theory of Gases The basic assumptions of the kinetic molecular theory are: The average kinetic energy of gas molecules is directly proportional to the absolute temperature Gas pressure is caused by collisions of molecules with the walls of the container
6
Measurements of Gases To describe a gas, its volume, amount, temperature, and pressure are measured. Volume: measured in L, mL, cm 3 (1 mL = 1 cm 3 ) Amount: measured in moles (mol), grams (g) Temperature: measured in KELVIN (K) K = ºC + 273 Pressure: measured in mm Hg, torr, atm, etc. P = F / A (force per unit area)
7
Moderate Force (about 100 lbs) Small Area (0.0625 in 2 ) Enormous Pressure (1600 psi) P = F / A
8
Bed of Nails Large Surface Area (lots of nails) Moderate Force Small Pressure P = F / A
9
Units of Pressure Units of Pressure: 1 atm = 760 mm Hg 1 atm = 760 torr 1 atm = 1.013 x 10 5 Pa 1 atm = 101.3 kPa 1 atm = 1.013 bar
10
Boyle’s Law As P , V (when T and n are constant) and vice versa…. INVERSE RELATIONSHIP V 1/P P 1 V 1 = P 2 V 2 For a given number of molecules of gas at a constant temperature, the volume of the gas varies inversely with the pressure.
11
Example: A sample of gas occupies 12 L under a pressure of 1.2 atm. What would its volume be if the pressure were increased to 3.6 atm? (assume temp is constant) P 1 V 1 = P 2 V 2 (1.2 atm)(12 L) = (3.6 atm)V 2 V 2 = 4.0 L
12
Charles’ Law Jacques Charles (1746-1828) The volume of a given number of molecules is directly proportional to the Kelvin temperature. As T , V (when P and n are constant) and vice versa…. DIRECT RELATIONSHIP V T
13
Example: A sample of nitrogen gas occupies 117 mL at 100.°C. At what temperature would it occupy 234 mL if the pressure does not change? (express answer in K and °C) V 1 / T 1 = V 2 / T 2 (117 mL) / (373 K) = (234 mL) / T 2 T 2 = 746 K T 2 = 473 ºC
14
Combined gas law This is for one gas undergoing changing conditions of temp, pressure, and volume. Combining Boyle’s law (pressure-volume) with Charles’ Law (volume-temp):
15
Example 1: A sample of neon gas occupies 105 L at 27°C under a pressure of 985 torr. What volume would it occupy at standard conditions? P 1 = 985 torr V 1 = 105 L T 1 = 27 °C = 300. K P 2 = 1 atm = 760 torr V 2 = ? T 2 = 0 °C = 273 K P 1 V 1 T 2 = P 2 V 2 T 1 (985 torr)(105 L)(273K) = (760torr)(V 2 )(300K) V 2 = 124 L
16
Example 2: A sample of gas occupies 10.0 L at 240°C under a pressure of 80.0 kPa. At what temperature would the gas occupy 20.0 L if we increased the pressure to 107 kPa? P 1 = 80.0 kPa V 1 = 10.0 L T 1 = 240 °C = 513 K P 2 = 107 kPa V 2 = 20.0 L T 2 = ? P 1 V 1 T 2 = P 2 V 2 T 1 (80.0kPa)(10.0L)(T 2 ) = (107kPa)(20.0L)(513K) T 2 = 1372K≈ 1370K
17
Example 3: A sample of oxygen gas occupies 23.5 L at 22.2 °C and 1.3 atm. At what pressure (in mm Hg) would the gas occupy 11.6 L if the temperature were lowered to 12.5 °C? P 1 = 1.3 atm V 1 = 23.5 L T 1 = 22.2 °C = 295.2 K P 2 = ? V 2 = 11.6 L T 2 = 12.5 °C = 285.5 K P 1 V 1 T 2 = P 2 V 2 T 1 P 2 = P 1 V 1 T 2 /V 2 T 1 P 2 =(1.3 atm x (760mm Hg/1atm))(23.5L)(285.5K) (11.6L)(295.2K) = P 2 = 1936 mm Hg ≈ 1900 mmHg
18
Gases: Standard Molar Volume & The Ideal Gas Law Avogadro’s Law: at the same temperature and pressure, equal volumes of all gases contain the same # of molecules (& moles). Standard molar volume = 22.4 L @STP This is true of “ideal” gases at reasonable temperatures and pressures,the behavior of many “real” gases is nearly ideal.
19
The IDEAL GAS LAW Shows the relationship among the pressure, volume, temp. and # moles in a sample of gas. P = pressure (atm) V = volume (L) n = # moles T = temp (K) R = universal gas constant = 0.0821 The units of R depend on the units used for P, V & T
20
Example 1: What volume would 50.0 g of ethane, C 2 H 6, occupy at 140 ºC under a pressure of 1820 torr? P = (1820 torr)(1 atm/760 torr) = 2.39 atm V = ? n = (50.0 g)(1 mol / 30.08 g) = 1.66 mol T = 140 °C + 273 = 413 K PV = nRT V = nRT/P V = (1.66 mol) (0.0821 L·atm/mol·K)(413 K) (2.39 atm) V = 23.6 L
21
Example 2: Calculate (a) the # moles in, and (b) the mass of an 8.96 L sample of methane, CH 4, measured at standard conditions. P = 1.00 atm V = 8.96 L n = ? T = 273 K PV = nRT n = PV/RT n = (1 atm)(8.96 L)/(0.0821 L·atm/mol·K)(273 K) n = 0.400 mol (a)
22
Example 2: Calculate (a) the # moles in, and (b) the mass of an 8.96 L sample of methane, CH 4, measured at standard conditions. Or the easier way… (a)
23
Example 2: Calculate (a) the # moles in, and (b) the mass of an 8.96 L sample of methane, CH 4, measured at standard conditions. Convert moles to grams… (b)
24
Example 3: Calculate the pressure exerted by 50.0 g ethane, C 2 H 6, in a 25.0 L container at 25 ºC? P = ? V = 25.0 L n = (50.0 g)(1 mol / 30.08 g) T = 25 °C + 273 = 298 K PV = nRT P = nRT/V P= (1.66 mol)(0.0821 L·atm/mol·K)(298 K) (25.0 L) P = 1.62 atm
25
zDALTON’S LAW OF PARTIAL PRESSURES
26
Partial Pressures and Mole Fractions In a mixture of gases each gas exerts the pressure it would exert if it occupied the volume alone. The total pressure exerted by a mixture of gases is the sum of the partial pressures of the individual gases: P total = P 1 + P 2 + P 3 + …
27
Example: If 100.0 mL of hydrogen gas, measured at 25 C and 3.00 atm, and 100.0 mL of oxygen, measured at 25 C and 2.00 atm, what sould be the pressure of the mixture of gases? P total = P 1 + P 2 + P 3 + … P T = 3.00 atm + 2.00 atm P T = 5.00 atm Notice the two gases are measured at the same temp. and vol.
28
Vapor Pressure of a Liquid The pressure exerted by its gaseous molecules in equilibrium with the liquid; increases with temperature
29
Vapor Pressure of a Liquid P atm = P gas + P H 2 O or P gas = P atm - P H 2 O
30
Vapor Pressure of a Liquid (calculated using WATER DISPLACEMENT) Temp. ( C) v.p. of water (mm Hg) Temp. ( C) v.p. of water (mm Hg) 1815.482118.65 1916.482219.83 2017.542321.07
31
Example 1: A sample of hydrogen gas was collected by displacement of water at 25 C (vapor pressure of water at 25 C is 23.76 mm Hg). The atmospheric pressure was 748 mm Hg. What pressure would the dry hydrogen exert in the same conditions? P H 2 = P atm - P H 2 O P H 2 =748 mm Hg – 23.76 mm Hg P H 2 = 724.24 mm Hg P H 2 724 mm Hg
32
Example 2: A sample of oxygen gas was collected by displacement of water. The oxygen occupied 742 mL at 27 C (the vapor pressure of water at 27 C is 26.74 mm Hg). The atmospheric pressure was 753 mm Hg. What volume would the dry oxygen occupy at STP? P O2 = P atm - P H2O P O2 =753 mm Hg – 26.74 mm Hg P O2 = 726 mm Hg P 1 V 1 T 2 = P 2 V 2 T 1 V 2 = P 1 V 1 T 2 /P 2 T 1 V2 = (726 mm Hg)(742 mL)(273K)/(760 mm Hg)(300.K) V 2 = 645 mL
33
Example 3: A student prepares a sample of hydrogen gas by electrolyzing water at 25 C (the vapor pressure of water at 25 C is 23.76 mm Hg). She collects 152 mL of H 2 at a total pressure of 758 mm Hg. Calculate: (a) the partial pressure of hydrogen, and (b) the number of moles of hydrogen collected. P H 2 = P atm - P H 2 O P H 2 =758 mm Hg – 23.76 mm Hg P H 2 = 734 mm Hg
34
Example 3: A student prepares a sample of hydrogen gas by electrolyzing water at 25 C. She collects 152 mL of H 2 at a total pressure of 758 mm Hg. Calculate: (a) the partial pressure of hydrogen, and (b) the number of moles of hydrogen collected. PV = nRT n = PV/RT n = (734mmHg x(1 atm/760 mmHg))(0.152 L) (0.0821 L·atm/mol·K)(298 K) n = 0.00600 mol H 2
35
Mole Fraction Moles of Substance Total Moles x Total Pressure= Partial Pressure of that substance
36
Graham’s Law of Diffusion & Effusion Where, Rate = rate of diffusion or effusion MM=molar mass
37
WS: Graham’s Law z1. Under the same conditions of temperature and pressure, how many times faster will hydrogen effuse compared to carbon dioxide?
38
Answer to #1
39
Extra Question zRank the following gases in terms of fastest to slowest effusion: Kr, He, Rn, N 2
40
ANSWER zThe lighter mass a gas has, the faster it will move. zThe heavier mass a gas has, the slower it will move. Fastest = He, N 2, Kr, Rn = Slowest
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.