Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
SOUND http://www.physicsclassroom.com/class/sound/Lesson-5/Guitar-Strings
2
EXAMPLE PROBLEM #1 The speed of waves in a particular guitar string is 425 m/s. Determine the fundamental frequency (1st harmonic) of the string if its length is 76.5 cm.
4
Wavelength = 2 Length Wavelength = 2 0.765 m Wavelength = 1.53 m
5
speed = frequency wavelength frequency = speed / wavelength frequency = (425 m/s) / (1.53 m) frequency = 278 Hz
6
EXAMPLE PROBLEM #2 Determine the length of guitar string required to produce a fundamental frequency (1st harmonic) of 256 Hz. The speed of waves in a particular guitar string is known to be 405 m/s.
8
speed = frequency wavelength wavelength = speed / frequency wavelength = (405 m/s) / (256 Hz) wavelength = 1.58 m
9
Length = (1/2) Wavelength Length = 0.791 m
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.