Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Unit 3 How much is it ?. Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%

Similar presentations


Presentation on theme: "Unit 3 How much is it ?. Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%"— Presentation transcript:

1 Unit 3 How much is it ?

2 Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%

3 Pre-reading  What do you usually buy in the supermarket?  ( )  Do you like to buy items with a discount? Why or why not?  ( )

4 Reading A BIG SURPRISE FOR YOU!SURPRISE Welcome to Walmart! Many things are on sale here. Do you need salad dressing? We have salad dressing of different flavors at a good price – ¥ 5.99 a bottle! We also have chicken for only ¥ 9.60 a kilo. You may find many things at very attractive prices here.Welcome to Walmart! flavorsgood price attractive Downtown Supermarket, your best choice!best Tea Mon Original Original ¥ 42.00 Now ¥ 39.80 Rice Tues Original ¥ 28.00 Now ¥ 30.00 Pears Tues Original ¥ 3.60 Now ¥ 3.40 Ice cream Wed Original ¥ 2.80 Now ¥ 2.50 Apple Wed Original ¥ 5.99 Now ¥ 5.69 Chicken Thurs Original ¥ 10.00 Now ¥ 9.60 Juice Thurs Original ¥ 4.99 Now ¥ 3.99 Fish Fri Original ¥ 8.90 Now ¥ 8.70 Milk Fri Original ¥ 1.80 Now ¥ 1.50 Potatoes Sat Original ¥ 2.50 Now ¥ 2.00 Sugar Sat Original ¥ 12.50 Now ¥ 12.00 Cooking Oil Sat Original ¥ 18.00 Now ¥ 16.00 Salad dressing Sun Original ¥ 7.99 Now ¥ 5.99 Pizza Sun Original ¥ 10.00 Now ¥ 7.50 All are unit prices.unit prices Walmart Saturday, Jan 20, 2009

5 Activity 12 Read and choose. There’re items on sale on Saturday. A. one B. two C. three D.many C

6 Activity 13. Read and judge. Students finish the exercises individually, then check answers together

7 Read and finish (1)The pears and rice are on sale on ___________. (2)The original price of pears is ________. The original price of rice is ___________. (3)I can save __________ yuan on pears. I can save __________ yuan on rice. (4) I can save a total amount of _________ yuan.

8 Writing: 1. Read and complete ItemQuantityOriginal price Day on sale Money Saved Fish18.90 yuan Friday0.20 yuan Salad2 bottles7.99 yuan Saturday4.00 yuan Pear1.5 kg3.60 yuan Tuesday0.30 yuan Candy8 boxes12.5 yuan Saturday4.00 yuan

9 2.Talk and decide eg. Ben wants to buy. It’s original price is yuan. But it is on sale on. It’s yuan on that day. It is yuan cheaper in all. Ben can buy all items with the least money on. Fish/salad sauce/pears/ candies 8.90/7.99/3.66/12.50 Friday/Sunday/Tuesday/Saturday 8.70/5.99/3.40/12.00 Saturday or Sunday. 0.20/4.00/0.30/4.00

10 Unit task: Organize a used book sale. 1. Fill in the information card. Name of the owner: ______________________ Name of the book: _____________________________ Original price: __________________ Present price: ________________ Discount: ______________ % off

11 Name of the book OwnerOriginal price Present price Discount

12 Homework  Students in different groups work together to design a poster to sell the used books. Put up the posters on the wall of the classroom and hold a used book sale after class.


Download ppt "Unit 3 How much is it ?. Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%"

Similar presentations


Ads by Google