Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byNelson Sparks Modified over 8 years ago
1
CVE 4070 Construction Engineering Estimating-2 Prof. Ralph V. Locurcio, PE
2
Example 1… Assume that the equipment portion of a chemical processing plant constructed in 2006 cost $1.2M and the total plant cost was $2.5M. Therefore the equipment portion of the total cost was 48%. Estimate the cost of a new plant with the same processes if the equipment for the new plant has been determined to cost $2.7M. Assume time and location factors are negligible in this case. Solution:
3
Example 2… Assume that the equipment portion of a chemical processing plant constructed in 2006 cost $1.2M and the total plant cost was $2.5M. Therefore the equipment portion of the total cost was 48%. Estimate the cost of a new plant with the same processes if the equipment for the new plant has been determined to cost $2.7M. Assume time and location factors are negligible in this case. Solution: C 2 /E 2 = C 1 /E 1 … solve for C 2 C 2 = [C 1 /E 1 ] x E 2 C 2 = [$2.5m/$1.2m] x $2.4 m C 2 = [2.08] x $2.7 = $5,625,000 m Solution: TPC = ET/(1-PT) = $2.7/(1-.48) where PT = $1.2m/$2.5m = $5,625,000
4
Volumetric unit measure… Similar to comparison of $/sf unit measure Used when facility has differing ceiling heights Calculate the $/cf of known facility Determine $/cf of known facility Calculate total cf of new facility Using known $/cf calculate cost of new facility Adjust for time and location
5
Example 2… 10 min. Determine the cost of a new warehouse which will have 3 distinct storage areas with differing ceiling heights. Area 1 = 12’; Area 2=14’ and Area 3 = 10’. The floor area of all three areas is 4000sf. A similar warehouse was constructed earlier this year for $2.4M. In that building the floor area was 8000sf and the ceiling height was a uniform 14’. Assume time and location factors are negligible in this case. Solution:
6
Example 2… Determine the cost of a new warehouse which will have 3 distinct storage areas with differing ceiling heights. Area 1 = 12’; Area 2=14’ and Area 3 = 10’. The floor area of each area is 4000sf. A similar warehouse was constructed earlier this year for $2.4M. In that building the floor area was 8000sf and the ceiling height was a uniform 14’. Assume time and location factors are negligible in this case. Solution: Existing Building A = 8000sf x 14’ = 112,000 cf Cost/cf = $2,400,000 / 112,000 cf = $21.43/cf New Building A1 = 4000sf x 12’ = 48,000 cf A2 = 4000sf x 14’ = 56,000 cf A3 = 4000sf x 10’ = 40,000 cf Total = 144,000 cf Cost = 144,000 cf x $21.43/cf = $3,085,714
7
Adjusting for time… Prices “escalate” over time due to inflation Must adjust estimated cost to “mid-point” of construction. Determine period of construction Determine start date of construction Determine mid-point of construction = average cost Determine “escalation rate” = given index Multiply estimated cost by “escalation rate” Note: escalation is compounded, ie. increase is cumulative over number of years of escalation
8
Adjusting for location… Prices differ by region of the country Must consult a reliable index to determine “relative” cost of construction between regions RS Means Cost Data or Engineering News Record are examples Adjustment is a simple ratio multiplied times the estimated construction cost. So… C 2 /C 1 = L 2 /L 1 X Estimated Construction Cost and C 2 = C 1 x L 2 /L 1
9
Example 3… You have been asked to prepare a conceptual cost estimate for the construction of a new pedestrian bridge at Florida Tech to open in 2018. You have 2005 cost data that provides a cost of $175/SF for similar bridges in Florida, and a construction period of 2 years. Your cost data states that construction costs escalate at 2% per year in the southeast. According to the Cost Comparison Index, the construction cost in the Melbourne is 0.88 compared to the average for Florida. The new bridge is to be 175’ long and 12’ wide. What is the estimated cost for the new bridge at Florida Tech at the mid-point of construction? Estimated Florida Tech cost:______________________ Show your work:
10
Handout HW #4 Estimate
12
Solution to pop quiz… 1.$30,000 per bed x 200 beds = $6,000,000… in the northeast in 2007 2.In the southeast in 2007… $6,000,000 x 0.80 = $4,800,000 3.Construction start is… Occupancy – 2 years = 2012 – 2 = 2010 4.Mid-point of construction is = 2010 + 1 = 2011 5.Years of escalation… 2011 – 2007 = 4 yrs Cost Index
13
Solution to pop quiz… 6.Escalation: $4,800,000 x 1.10 = $5,280,000 (2007-08) $5,280,000 x 1.10 = $5,808,000 (2008-09) $5,808,000 x 1.10 = $6,388,800 (2009-10) $6,388,800 x 1.10 = $7,027,680 (2010-11)
14
Solution… Therefore… the estimated cost of the new dormitory for Florida Tech at the mid-point of construction in 2011 is: $7,027,680
15
Last Slide
16
Happy Thanxgiving!!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.