Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byRoland Underwood Modified over 8 years ago
1
5 Minute Check
10
Flashcards
11
Tuesday, Sept 1 Lesson 1.3 Rates
12
Objective: To understand and determine unit rates. Rates
13
Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? What do we know?
14
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? What do we know? They skated 14 miles in 2 hours.
15
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? What are we trying to find?
16
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? What are we trying to find? The number of miles they skated in 1 hour.
17
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? We can use a bar diagram to represent 14 miles. 14 miles
18
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? Since we are looking for how far they skated in one hour, we divide the bar into two1 hour sections. 14 miles
19
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? Since we are looking for how far they skated in one hour, we divide the bar into two1 hour sections. 14 miles 1 hour
20
Rates Jamila and Anica were rollerblading. They skated 14 miles in 2 hours. If they skated at a constant rate, how many miles did they skate in 1 hour? How far did they travel each hour? 14 miles 1 hour
21
Rates 14 miles 1 hour 7 miles
22
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? What do we know? 14 miles 1 hour 7 miles
23
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? What do we know? Body wash costs $2.40 for 12 ounces. 14 miles 1 hour 7 miles
24
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? What are we looking for? 14 miles 1 hour 7 miles
25
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? What are we looking for? How much the body wash cost for each ounce. 14 miles 1 hour 7 miles
26
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? We can use a bar diagram to represent $2.40. $2.40 7 miles
27
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? Since we are looking for how much each ounce costs, we divide the bar into twelve 1 ounce sections. $2.40 7 miles
28
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? Since we are looking for how much each ounce costs, we divide the bar into 1 ounce sections. $2.40 7 miles 1 oz
29
Rates A bottle of body wash costs $2.40 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounce? How much does each ounce cost? $2.40 7 miles 1 oz
30
Rates $2.40 $.20 1 oz $.20
31
Rates A rate is a ratio (fraction) comparing quantities of different kinds of units. Examples 15 dollars 40 miles 120 students 3 pounds 4 hours 3 buses This is read as 15 dollars per 3 pounds, etc.
32
Rates 40 miles 4 hours When reading ratios and rate the fraction line becomes the word “per”. 40 miles per 4 hours.
33
Rates A unit rate is a rate with a denominator of 1 when the rate is written as a fraction. Examples- 5 dollars 10 miles 40 students 1 pound 1 hour 1 bus
34
Rates Write the rate as a unit rate. 90 miles in 3 hours. How to find a unit rate. Step 1 – Write the rate as a fraction with units.
35
Rates
39
The unit rate is 30 miles in one hour or 30 miles per hour.
40
Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). The words “per”, “in” or “for” mean the unit listed after this word will be in the bottom of the fraction (rate).
41
Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Set up a blank proportion with units before adding any numbers. Which unit should be on the bottom?
42
Rates
43
Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 1 - ?
44
Rates
47
Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Do this on your own. Before you set up the proportion, which unit goes in the denominator? Which goes in the numerator?
48
Rates
51
Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? The unit price is $6 per plant. The unit price is the cost per unit. The unit price is the same as the unit rate, but determines the cost per unit.
52
Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? Do this on your own.
53
Rates
55
You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? Do this on your own.
56
Rates
58
Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? Do this on your own.
59
Rates
60
Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? Do this on your own.
61
Rates
62
Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nino shot 42 baskets in 6 minutes. Who shot the most baskets per minute? (Do this on your own)
63
Rates
64
The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? Do this on your own.
65
Rates
66
Agenda Notes Homework – Homework Practice 1.3 Complete #3, 4, 6, 7, 10, 11, 12 only Due Wed, Sept 2 Mid-Chapter 1 Quiz - Friday, Sept 4
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.