Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byChristian McKenzie Modified over 8 years ago
1
Physics 111 Ideal Gas Law and Kinetic Theory
2
Review Problem From her bedroom window, a girl releases a water balloon that falls to the ground, 6.0 meters below. If it is released from rest, how long is it in the air?
3
Answer: Yf = Yi + vt+.5at^2 T= 1.1 seconds
4
Review Problem 2: An airplane is moving horizontally with a constant velocity of +115 m/s at an altitude of 1050m. Determine the time required for a care package, released at t=0, to hit the ground
5
Solution: T = 2y/a ^.5 = 14.6 seconds
6
Today’s material At a pressure of 5.0 atmospheres, a sample of gas occupies 40. liters. What volume will the same sample occupy at 1.0 atmosphere?
7
Solution: PV=PV = 50*4 = 1* v = 200 L
8
Today’s Material A sealed container has a volume of 0.060 m3 and contains 8.0 g of molecular nitrogen (O2) which has a molecular mass of 32.0 u. The gas is at a temperature of 345 K. What is the absolute pressure of the nitrogen gas?
9
Solution: P=nRT/V N= 8/32=.25 P=.25 (8.31)(345) /.060 = 1.2 * 10^4 Pa
10
Problem 2: In a nitrogen gas occupies has a volume of 500ml at a pressure of 0.971atm.What volume will the gas occupy at a pressure of 1.50 atm, assuming the temperature remains constant?
11
Solution: V= 500 mL P=.971 P2 = 1.50 V2 = ?? .971 *500 = 1.50 * v2 P/v = P/V =324 ml
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.