Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
You will be given the answer.
Jeopardy Choose a category. You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
2
Rates Constant of Proportionality % Increase & Decrease Mark ups &
Mark Downs Percent Applications Rates 10 Point 10 Point 10 Point 10 Point 10 Point 20 Points 20 Points 20 Points 20 Points 20 Points 30 Points 30 Points 30 Points 30 Points 30 Points 40 Points 40 Points 40 Points 40 Points 40 Points 50 Points 50 Points 50 Points 50 Points 50 Points
3
Kenny reads 5/8 pages in 2/3 of a minute
Kenny reads 5/8 pages in 2/3 of a minute. Find the unit rate of pages per minute
5
A radio station requires DJ’s to play 2 commercials for every 10 songs played. What is the unit rate of songs to commercials?
6
5 songs
7
A garden snail moves 1/6 foot per 1/3 hour
A garden snail moves 1/6 foot per 1/3 hour.Find the unit rate of feet per hour.
9
Steven earns extra money babysitting. He charges $31
Steven earns extra money babysitting. He charges $31.25 for 5 hours and $50.00 for 8 hours. Find his rate for babysitting. Then write an equation for the relationship.
10
$6.25 per hour y = 6.25x
11
Two pounds of cashews shown cost $19, and 8 pounds cost $76
Two pounds of cashews shown cost $19, and 8 pounds cost $76. Show that the relationship between the number of pounds of cashews and the cost is a proportional relationship. Then write an equation for the relationship. Pounds (lbs.) Cost ($) Find the cost rate. Write an equation to represent the proportional relationship
12
$4.50 y = 4.5 x
13
What is the equation for the constant of proportionality in terms of K?
15
A house cleaning company charges $40 per hour another company charges a $20 flat fee plus $20 per hours which one of these is proportional and why
16
The company that charges $40 per hour because it goes thru (0,0)
17
What does the point (0,0 ) mean in this graph?
18
It means that time has not begun or any distance traveled
19
What does the point (10, 1) mean in this graph?
20
That in 10 minutes 1 miles was traveled
21
What is the constant of Proportionality?
What does the point (8,16) represent? Write an equation for this relationship in the form of y = kx
22
k = 2 8 Movies will cost $16
23
What is the equation for percent increase or decrease?
25
Amber got a raise, and her hourly wage increased from $8 to $10. 00
Amber got a raise, and her hourly wage increased from $8 to $ What is the percent increase rounded to the nearest percent?
26
25 % increase
27
David moved from a house that is 89 miles away from his workplace to a house that is 51 miles away from his workplace. What is the percent decrease in the distance from his home to his workplace rounded to the nearest percent??
28
43% decrease
29
Find the percent increase going from 5 miles to 16 miles, round your answer to the nearest percent.
30
220%
31
The grizzly bear population in Yellowstone National Park in 1970 was about 270. Over the next 35 years, it increased by about 80%. What was the population in 2005?
32
486 Bears
33
Rick buys remote control cars to resell. He applies a markup of 10%
Rick buys remote control cars to resell. He applies a markup of 10%. Write two expressions that represent the retail price of the cars.
34
p + .1p 1.1p
35
Rick buys remote control cars to resell. He applies a markup of 10%
Rick buys remote control cars to resell. He applies a markup of 10%. If rick buys the cars for $28.00 what is his final selling price?
36
$30.80
37
A bicycle shop marks down each bicycle’s selling price b by 24% for a holiday sale. Write an expression for the sale in terms of p
38
p p Or .76p
39
Jane sells pillows. For a sale, she marks them down 5%, if she buys the pillows for $15.00 each what is the new price of the pillows after the mark down
40
$14.25
41
Dana buys dress shirts from a clothing manufacturer for s dollars each, and then sells the dress shirts in her retail clothing store at a 35% markup. If she bought the dress shirt for $22.00 what is the new price after the markup?
42
$29.70
43
Marcus buys a varsity jacket from a clothing store in Arlington
Marcus buys a varsity jacket from a clothing store in Arlington. The price of the jacket is $80 and the sales tax is 8%. What is the total cost of the jacket?
44
$86.40
45
What is the formula for Interest?
46
I = prt
47
You go and buy 2 bags of chips for $. 99 each and 1 candy bar for $1
You go and buy 2 bags of chips for $.99 each and 1 candy bar for $1.69, with 7% sales tax what is the final price that you will pay?
48
$3.93
49
Terry deposits $200 into a bank account that earns 3% simple interest per year. What is the total amount in the account after 2 years?
50
$212.00
51
The Maxwell family goes out for dinner, and the price of the meal is $60. The sales tax on the meal is 7%, and they also want to leave a 15% tip. What is the total cost of the meal?
52
$76.38
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.