Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
ACC MidYear CBA Review
2
What is the area of the triangle?
10.1 in. 10.1 in. 12.4 in. A = 1/2bh = 1/2x12.4x8 = 12.4x4 = 49.6 in^2
3
(33 – 7) ÷ 4 × 5 (27 – 7) ÷ 4 x 5 = 20 ÷ 4 x 5 = 5 x 5 = 25
4
Simplify 3(4 + 2y) 12 + 6y OR 6y + 12 because you use the distributive property to multiply the 3 with the two addends
5
Jake’s carwash is giving away a free carwash to every 10th customer and a free vacuum to every 14th customer. Mary was the first customer to receive both a carwash and a vacuum. What number customer was Mary? 70th customer LCM(10, 14) = 70 10 = 2x5; 14 = 2x7; LCM(10, 14) = 10x7 or 14x5 10: 10, 20, 30, 40, 50 60, 70; 14: 14, 28, 42, 56, 70
6
To attend the museum, adults have a cost of $16 and children are $10
To attend the museum, adults have a cost of $16 and children are $10. Write an expression to show the total cost of a adults and c children. 16a + 10c
7
Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads
Carla has 30 blue beads, 60 red beads, and 72 white beads. What is the maximum number of friends to whom Carla can give the same number of the same beads and have no beads left over? 6 friends GCF(30, 60, 72) = 6 30 = 2x3x5; 60 = 2x2x3x5; 72 = 2x2x2x3x3; 2x3=6 30: 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30; 60: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30, 60; 72: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36, 72
8
Find the area of the following shape.
36 sq cm (4x7 + 2x4 = OR 6x4 + 4x3 = = 36)
9
20 + 8(33 – 7) ÷ 4 × 5 – 17 20 + 8(27 – 7) ÷ 4 × 5 – 17 = (20) ÷ 4 × 5 – 17 = ÷ 4 × 5 – 17 = x 5 – 17 = = 220 – 17 = 203
10
Simplify 3 + (m + 25) m + 28 OR 28 + m because you can move 3 and m via commutative property to be able to add 3 and 25 [NOT multiplication on outside, so NOT distributive property]
11
Sam’s class of 30 students is going snow tubing.
The cost of snow tubing for all 30 students is $ What is the admission cost for 1 student? $ ÷ 30 = $5.25 11
12
Which is the better buy. A 12 oz. jar of peanut butter for $2
Which is the better buy? A 12 oz. jar of peanut butter for $2.94 or a 16 oz. jar for $3.36? The 16-ounce jar (compare price for 1 oz ($2.94/12=$0.245 vs $3.36/16=$0.21) or 4 oz ($2.94/3=$0.98 vs $3.36/4=$0.84) or 48 oz ($2.94x4=$11.76 vs $3.36x3=$10.08))
13
Write an algebraic expression to represent the following statement,
“Eight less than twice a number, n.” 2n – 8
14
Simplify 3(m ✕ 25) 75m because you can move 3 and m via commutative property to be able to multiply 3 and 25 [NOT addition or subtraction on inside, so NOT distributive property]
15
Mary had 6 7/8 pizzas for a party.
How much pizza was left if Mary and her friends ate 5 2/3 pizzas? 6 7/8 – 5 2/3 = 6 21/24 – 5 16/24 = 1 5/24 pizzas
16
What is the area of the parallelogram?
4 ½ in. 5 ¼ in. 10 ¾ in. A = bh = 10 ¾ x 4 ½ = 43/4 x 9/2 = 387/8 = 48 3/8 in^2
17
12 – 2(16 ÷ 4) 12 – 4 × 2 = 12 – 8 = 4
18
6 apples at Market Basket costs $ apples at Costco costs $ Which store is the better buy? Costco is the better buy (1 apple: $0.54 at MB, $0.52 at Costco, 2 apples: $1.08 vs $1.04, or 24 apples: $12.96 vs $12.48)
19
What is the LCM of 48, 90, and 120? 720 48 = 2x2x2x2x3; 90 = 2x3x3x5; 120 = 2x2x2x3x5; 120 x 2 x 3
20
Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost is $2
Marion wants to rent a canoe to go out on a lake. The cost is $2.00 plus $1.50 for each hour. Using numbers, symbols, and the variable n, write an expression for how much it would cost to rent the canoe for n hours. $ $1.50n (or any equivalent expression)
21
9 3/4 x 4 2/3 39/4 x 14/3 = 13/2 x 7/1 = 91/2 = 45 1/2 39/4 x 14/3 = 546/12 = 45 1/2
22
Simplify 17 + 5(2x – 3) - 2 x – 15 – 2 = 10x
23
9 1/5 – 2 2/3 9 3/15 – 2 10/15 = 8 18/15 – 2 10/15 = 6 8/15
24
Simplify the Expression:
25
What is the value of the expression below when m = 4?
7 + 5(4) = = 27
26
Simplify the Expression:
27
Calculate 25.25 divided by 0.05. Divide 2525 by 5 to get 505
28
Sophia needs 11/2 yards of fabric to make a skirt
Sophia needs 11/2 yards of fabric to make a skirt. She has 113/4 yards of fabric. If she makes 7 skirts, how much fabric will she have left? 11 ¾ - (7 x 1 ½) = 11 ¾ - (7/1 x 3/2) = 11 ¾ - 21/2 = 11 ¾ - 10 ½ = 11 ¾ /4 = 1 ¼ yards
29
What is the value of the expression below when a = 5 and b = 3?
7a + b3 = ? 7 × 5 + 3^3 = 7 x = = 62
30
What is a rule for finding the number of toothpicks in figure n?
Since it increases by 4 each time, and adding 4 repeatedly is the same as multiplying by 4, we could do 4n – 1 or 4(n - 1) + 3.
31
Write an algebraic equation that is true for all values in the input-output table below.
x y 3 1 5 9 6 15 y = 2x + 3
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.