Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Lessons 8-5 to 8-10 and Graphing Inequalities
Chapter 8 Test Review Lessons 8-5 to 8-10 and Graphing Inequalities
2
Question #1 The cost of meat varies directly with the number of pounds bought. Suppose 2 pounds cost $9.50. a. Write an equation that could be used to find the unit cost of meat. b. Find the cost of 5 pounds of meat.
3
Question #2 Find the slope of the line that passes through each pair of points. C (4,5) and D (-3,5) Name 2 points that have a slope of 2.
4
Question #3 Use the equation 3x + 6y = -6.
A. State the slope and the y-intercept for the graph of the equation. B. Graph the equation using slope and y- intercept.
5
Question #4 Write an equation in slope-intercept form to represent the table values. x -3 -1 5 y -8 6 13 48
6
Question #5 Solve the system of equations by graphing. y= -2x + 1
7
Question #6 Solve each system of equations by substitution.
y + x = x = y-3 y = 2x x + y =6
8
Question #7 To replace a set of brakes, an auto mechanic charges $40 for parts plus $50 per hour. The total cost y can be given by y=50x + 40 for x hours. Graph the equation using the slope and y-intercept. State the slope and y-intercept of the graph of the equation and describe what they mean.
9
Question #8 The cost of 2 bagels and 2 cans of orange juice is $4.40. The cost of 3 bagels and 4 cans of orange juice is $7.80. A. Write a system of equations to represent this situation. B. Solve the system of equations by substitution. Explain what the solution means.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.