Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byClaude Porter Modified over 6 years ago
1
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges
1. Tom went to the farmer’s market to buy oranges. He bought 4 lbs of oranges for $6.40. How much was each pound? $1.60 A B $3.20 CA Divided by 2 Moved decimal place Multiplied $10.60 C D $25.60
2
2. Which of the following is a unit rate?
1 pizza for 3 students A B 25 students in a classroom C 25 wins out of 27 games 200 miles in 5 hours D Switched parts CA Not base rate
3
3. If a 21-ounce Slurpee at 7-Eleven costs $1
3. If a 21-ounce Slurpee at 7-Eleven costs $1.89, how much does each ounce cost? 9 cents per ounce A 11 cents per ounce B C 90 cents per ounce CA Calculation error Moved decimal place Subtracted $1.68 per ounce D
4
4. Best Buy sells 20 blank CDs for $18 and WalMart sells 24 blank CDs for $ Which statement is true? WalMart, $1.1 per CD A B Best Buy, $1.11 per CD CA Division error 24/20 $26.40/$18 Best Buy, $1.20 per CD C WalMart, $1.46 per CD D
5
5. Based on the table below, which store gives the best value?
Price of Soda Cans Giant 4 for $3.00 Shoppers 5 for $5.50 Mars 2 for $1.25 Safeway 6 for $7.20 Balanced CA A Giant B Safeway Mars C Shoppers D
6
6. What is the unit price to the nearest cent of a 24-ounce bottle of juice that sells for $2.99?
11 cents per ounce A 12 cents per ounce B 13 cents per ounce C D 15 cents per ounce Rounding error CA
7
SPR 1. Alfe and his family went to New York
SPR 1. Alfe and his family went to New York. The distance they traveled was 260 miles in 4 hours. What is the unit rate?
8
SPR 2. Nancy can buy 68 ounces of soda for $1. 85 or 101 ounces for $2
SPR 2. Nancy can buy 68 ounces of soda for $1.85 or 101 ounces for $2.45. What is the unit rate for the better deal? Round your answer to the nearest thousandth.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.