Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Expenses Of A Foodservice Operation
Costing of Sales Food Cost
2
Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Kitchen Waitstaff Busboys Maintenance Hosts Management
3
Expenses Overhead Controllable Expenses Non Controllable Expenses
Food, Labor, Supplies Non Controllable Expenses Rent, Utilities, Advertising, Insurance
4
Expenses Food Cost To control Food cost, standards must be implemented
Quality Quantity Portion size Yield
5
Food Cost % Expressed as a percentage
Cost of food divided by sales price Cost of food = $2.00 Sales Price = $6.00 Food cost = 33%
6
Information Included in Costing a Recipe
Extended cost Q Factor Total recipe cost Portion cost Selling Price Food Cost % Recipe Yield Portions per recipe Portion size Ingredient Ingredient Unit Quantity of Unit Cost per Unit
7
Formulas to know EP = AP – Waste Yield % = EP/AP AP = EP/Yield %
___________________________ Food Cost % = Portion Cost/Selling Price Selling Price = Portion Cost/Desired Food Cost % Portion Cost = Recipe Cost/# of Portions in Yield Waste % = Waste/Total Starting Weight EP % = EP/Total Starting Weight
8
AP Product As Purchased
The size or portion that the ingredient is purchased Ex- lb, box, bag, case
9
EP Edible Product amount of the recipe As Purchased minus waste = EP
Edible percentage… EP divided by Total starting weight
10
Waste Percentage Calculated by total waste of product divided by starting or total weight or volume. Conducting a Yield Test will calculate both the waste percentage and the yield percentage for all products
11
How to Determine Sales Price
Direct competition Labor intensity Demand (popularity) Desired food cost %
12
Determining Food Cost % by Desired Selling Price
Recipe Cost/Selling Price Example: Recipe costs $2.49 to make Comparing similar items at direct competitors, desired sales price is $9.95 What is our Food Cost % for this item? 2.49/9.95 = ?
13
Determining Selling Price by Desired Food Cost %
Recipe Cost/Desired Food Cost % Chicken Parmesan costs $2.00 to make. Your desired food cost % is 30%. How much should you sell this for? $2.00 / .30 = ?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.