Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
What is cultural heritage?
Сабақтың тақырыбы: What is cultural heritage?
2
Сабақтың мақсаты: Мәдениет,мәдени мұра туралы түсінік беру
3
Сабақтың міндеттері: 1. Мәдениеттің түрлері туралы оқып білу.
2. Қазақстанның көп жылдан бері сақталып келе жатқан мәдени мұраларымен таныстыру. 3.Ағылшын тілінде сөйлеу қабілетін дамыту
4
Күтілетін нәтиже: 1.Ізденімпаздығы мен АКТ-ны пайдалану құзіреті артады. 2.Рухани және материалдық мәдени мұраны танып,біледі. 3. Ата-бабаларымыздан қалған мәдени мұраларымызды бағалауды үйренеді. 4. Топпен, жұппен жұмыс жасауға дағдыланады. 5. Бір-бірінің пікірін тыңдап, өз ойларын ағылшын тілінде жеткізе алады.
5
Дереккөздер: Ресурстар:
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау. Ресурстар: Оқулық, постер, стикер, маркер
6
Сабақтың барысы: Organization moment:(Ұйымдастыру кезеңі)
Greetings Warm-up Grouping(Түстер бойынша топқа бөлу)
7
Our home task was write reports about famous people.
Checking the home task:(Үй тапсырмасын тексеру) Our home task was write reports about famous people. Protect reports. Say about Shokhan Ualikhanov,K.Satbaev,Charles Dickens,Isaak Newton.
8
Conclusion the home task:(Үй тапсырмасын қорытындылау)
Questions: 1.Who is Charles Dickens? 2.When he was born? 3.Novels written by Charles Dickens. 4.Where Charles dickens was born? 5.Who is Shokhan Ualikhanov? 6.Works written by Shokhan Ualikhanov? 7.Who is Kanysh Satbaev? 8.Where and when he was born? 9. Who is Isaak Newton? 10. When and where he was born?
9
Presentation. New lesson(Жаңа сабақ)
The year 2003 was significant in the development of culture. In his Address to the people of Kazakhstan the president of Kazakhstan N. Nazarbaev ordered to elaborate and start realization of the special State program “Cultural heritage”. The realization of the program was started in 2004 and supposed for two years. Later there were worked out another two stages of the program: and
11
Phonetic drill culture – мәдениет heritage – мұра
cultural heritage – мәдени мұра tangible – материалдық intangible – рухани value – құндылық monument – ескерткіш traditions – дәстүрлер
12
Read the texts: 1-group: Tangible cultural heritage.
2-group: Intangible cultural heritage.
13
Working with copybook (Дәптермен жұмыс)
Exercise 3.Page 169. A. __________________ “Buildings and historic places, monuments, artifacts which are considered worthy of preservation for the future. These include objects significant to the archaelogy, architecture, science or technology of specific culture.” B. __________________ “The practices, representations, expressions, knowledge, skills” as well as the instruments, objects, artifacts and cultural spaces associated therewith”that communities, groups and, in some cases, individuals recognize as part of their cultural heritage.” Write exercise 4 on page 170.
14
Work with posters (Постермен жұмыс) Defend the posters (Постер қорғау)
15
Answer the questions (Жаңа сабақты қорытындылау)
1. What are some things that define a culture? 2. What is cultural heritage? 3. What do you think is interesting about your culture? 4. What does tangible cultural property include? 5. What does intangible cultural property include? 6. The mausoleum Aisha bibi is … heritage. 7. Traditions are … heritage
16
Home task:(Үйге тапсырма) Write exercise 5
Marking: (Бағалау) Reflection: (Рефликсия
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.