Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Lecture 17: AC Circuits: Transformers
PHYS219 Fall semester 2014 Lecture 17: AC Circuits: Transformers Dimitrios Giannios Purdue University
2
Review: Resistor in AC circuit
Current I and potential V are in phase Imax = Vmax/R Pavg = I2rms R = (1/2) I2max R
3
Review: Inductor in AC circuit
current I and voltage V are out of phase by -90° Imax = Vmax/XL, where XL=2πfL XL -reactance of inductor Pavg = 0
4
Review: Capacitor in AC circuit
current I and voltage V are out of phase by +90° Imax = Vmax/XC, where XC=1/(2πfC) XC -reactance of capacitor Pavg = 0
5
Review: RL, RC circuit Imax = Vmax/Z, where Z- impedance
Pavg = I2rms R = (1/2) I2max R
6
What is a Transformer?
7
A Transformer: change Voltage by Trapping Flux with an Iron Core
Two coils closely coupled together by iron Secondary (Coil 2) Primary (Coil 1) Increasing magnetic field
8
An Air-Core Transformer
Not very efficient
9
An Iron-Core Transformer
Np=N1 Ns=N2 Primary (Coil 1) Secondary (Coil 2) Input voltage must vary with time (for AC only) Vin=ΔϕB/Δt=Δ(N1BA)/Δt=N1 AΔ(B)/Δt Vout=ΔϕB/Δt=Δ(N2BA)/Δt=N2 AΔ(B)/Δt Vin/Vout = N1/N2
10
Electric transformer: Primary and Secondary Coils
Resistive Load Energy is conserved! V2/V1 = N2/N1 Pin = Pout I1V1 = I2V2 For an ideal transformer I1/I2 = N2/N1
11
Adjusting the Output Voltage
8 turns 4 turns Vmax ½Vmax
12
Adjusting the Output Voltage
13
EXAMPLE A transformer has 10 turns on the primary and 100 turns on the secondary. If 110V rms is applied to the primary, what is the peak-to-peak voltage across the secondary? Vmax Vp to p V2
14
More Examples If a 100 Ω load is connected to the secondary, what is the rms current in the primary? 110 V 100 Ω
15
Transformers in the US Power Grid
Why is power transmitted at such high voltages? Vrms = 345, 000V Irms = 1000 A Typical values PTransmitted=Vrms Irms=(345, 000V)(1000 A)=345 MW SUPPOSE 10% of power is lost PLost = 10% PTransmitted = 34.5MW PLost = I2 rms Rline Rline =34.5 Ω Now suppose Vrms is half and Irms doubles, so the average power transmitted remains the same: Vrms =0.5 x 345, 000V Irms = 2 x 1000 A Ptransmitted=Vrms Irms=345 MW (same as before) Rline =34.5 Ω (as before) PLost = I2 rms Rline = (2000A)234.5Ω=138MW PLost = 40% Ptransmitted !!!
16
Minimizing Energy loss in the Grid
Ptransmitted = Vrms Irms we need lots of power Plost = I2rms Rline we want low losses For a given Irms = PTransmitted/Vrms Plost=I2rms Rline = (PTransmitted/Vrms)2 Rline To minimize losses we need to maximize voltage Vrms
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.