Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Capital Structure (How Much Debt?)

Similar presentations


Presentation on theme: "Capital Structure (How Much Debt?)"— Presentation transcript:

1 Capital Structure (How Much Debt?)
MSBC 5060 Chapter 16 Capital Structure (How Much Debt?)

2 Capital Structure Chapter Overview
We looked a the return required by a company’s investors It is the same as the company’s cost It is the required return on the company’s investments WACC = WERE + WDRD(1 - T) WE and WD are the Percentages of Equity and Debt RE and RD are the Costs of Equity and Debt

3 βEquity = βAssets (1 + D/E)
Chapter Overview We also looked (in the context of the CAPM) at the effects of debt on Equity Risk βEquity = βAssets (1 + D/E) For a given risk of the firms assets (βAssets) A function of cyclicality and operating leverage How does the choice of debt (D/E) change the risk of equity (βEquity)? So the Question is: How much Debt should a firm have? What should be the firm’s Capital Structure? Capital Structure is defined by WE and WD or D/E

4 Aside: Compare WD = D/V to D/E
If WD = D/V = 20% then calculate D/E: E/V = 1 - D/V = 80% D/E = (D/V)/(E/V) = 0.20/0.80 = 0.25 If WD = D/V = 50% then calculate D/E: E/V = 1 - D/V = 50% D/E = (D/V)/(E/V) = 0.50/0.50 = 1.00 If WD = D/V = 60% then calculate D/E: E/V = 1 - D/V = 40% D/E = (D/V)/(E/V) = 0.60/0.40 = 1.50

5 Chapter Overview WACC is the discount rate for all the firm’s projects
The lower the rate, the higher the value of the projects A firm is the sum of its projects So the higher the value of the firm So how does WACC (and therefore firm value) change as WE and WD (or D/E) change?

6 Definition: Adding Financial Leverage
Issue bonds to finance an expansion Issue bonds and use the proceeds to buy back stock Examine what happens with additional leverage: To the Value of the company Value Unlevered (VU) versus the Value Levered (VL) To the Required Return on the Assets (RA) To the Required Return on the Equity (RE) First assume no taxes Second look at the effects of taxes

7 A = Assets or 0 = An All Stock firm
Notation: In this chapter, the text book uses both: D = Debt or B = Bond and E = Equity or S = Stock A = Assets or 0 = An All Stock firm

8 We start with D/E and end with Firm Value
The Progression (Derivation): Firm Value is the sum of the NPVs the projects or products: Value = NPV1 + NPV2 + NPV3 + … For each project or product, NPV is the PV of CFs less the Cost: NPV = CF0 + CF1/(1+R) +…+ CFN/(1+R)N WACC is the R for each of the company’s projects: WACC = WE RE + WD RD(1 - T) RD is the YTM on existing debt RE is from the CAPM and is a function of βE RE = Rf + βE[E(RM) – Rf] βE is a function of three things: The Cyclicality of the product (steel vs. soap) The Degree of Operating Leverage (FC vs. VC) Financial Leverage (the amount of debt or fixed vs. variable financing) Cyclicality and DOL give the Asset Beta: (βA) Debt/Equity (financial Leverage) gives the Equity Beta: βE βE = βA(1 + D/E) We start with D/E and end with Firm Value

9 So how does the Amount of Debt effect Value?
How Does Debt Change Company Value? Cyclicality of the product and the method of production (DOL) gives Asset Beta (βA) Given βA, the Amount of Debt gives the Equity Beta (βE) βE = βA(1 + D/E) Given the βE, the CAPM gives the cost of equity capital (RE) RE = Rf + βE[E(RM) – Rf] Given βA, Amount of Debt gives the cost of debt capital (RD) The Amount of Debt, RE and RD give the WACC WACC = E/V RE + D/V RD(1 - T) The WACC (which is R) gives the NPV for each project or product NPV = CF0 + CF1/(1+R) +…+ CFN/(1+R)N The sum of the NPVs is the Value of the company. So how does the Amount of Debt effect Value?

10 So the lower the WACC… The greater the Value!
How Does Debt change Company Value? WACC is the discount rate for the NPVs Company Value is the sum of the NPVs So the lower the WACC… The greater the Value!

11 How Does Debt change WACC and Value?
WACC = WE RE + WD RD(1 - T) In generally, RD < RE Why? And RD(1-T) < RE So more Debt  Lower WACC  HIGHER VALUE But adding Debt Increases βE βE = βA(1 + D/E) Increasing βE increases RE RE = Rf + βE[E(RM) – Rf] So more Debt  Higher WACC  LOWER VALUE Which Dominates?

12 So How Much Debt? Here is the general idea: Start with no debt
Adding a little debt can Lower WACC and Increase Value Lower RD and tax benefit offsets higher RE As more debt is added RD Increases But still lower than RE So WACC is still lower and value increases As more and more debt is added RD (and after tax RD) is greater that RE As debt increases, cost of borrowing and default costs increase WACC increases and value decrease

13 Determinants of the Amount of Debt
Volatility of EBIT Cyclicality of the product DOL (FC vs. VC - Method of Production) Measured by βAssets Assets Needed by the business High vs. Low capital requirements Airlines – high debt Software – low debt So low volatility, high capital industries tend to have more debt Also the nature of the assets: Are the assets easily marketable?

14 Now to Capital Structure What does adding Leverage do to:
The Required Return on the Equity (RE) The Required Return on the Assets (RA) The Value of the Company Value Unlevered (VU) versus the Value Levered (VL)

15 Modigliani & Miller These theories, formulas and propositions were developed by Franco Modigliani and Merton Miller MM I (without Taxes) “Changing how the pie is sliced does not make it any bigger.” A firm’s total value is not affected by its capital structure: VL = VU MM II (without Taxes) Changing capital structure does increase equity risk and equity return but does not change the WACC since a Bigger RE is offset by smaller WE RE = RA + (RA – RD)D/E MM I (with Taxes): With taxes, adding debt does increase firm value. Firm value does depend on its capital structure: VL = VU + TC x D MM II (with Taxes): With taxes Leverage increases equity risk and equity return and does decrease WACC. RE = RA + (RA – RD)(1 – TC)D/E

16 ValueLevered = ValueUnlevered
First Results (no Taxes): ValueLevered = ValueUnlevered VL = VU The value of the firm does not increase with the addition of leverage Changing the way the pie is sliced does not increase the slice of the pie People can borrow just as easily as the company Result: A company can’t create value just by replicating what people can do on their own This result is know as MM I

17 MM I without Taxes: Levering Does Not Create Value
A company can’t create value just by replicating what people can do on their own Show this by comparing a persons returns from Owning a levered firm Buying more shares of an Unlevered firm by using borrowed funds Called “homemade leverage” This is shown in Example 16.1, Page 491

18 Example: A company is valued at $8,000 1st Assume no debt:
If Earnings are $400 (all is paid to shareholders) Return is $400/$8,000 = 5% If Earnings are $1200 Return is $1,200/$8,000 = 15% If Earnings are $2,000, Return is $2,000/$8,000 = 25% 2nd Assume $4,000 of 10% debt  Int Exp = $400 If Earnings are $400, $400 in Int Exp, so to $0 to Equity Return is $0/$4,000 = 0% If Earnings are $1200, $400 in Int Exp, so to $800 to Equity Return is $800/$4,000 = 20% If Earnings are $2,000, $400 in Int Exp, so to $1,600 to Equity Return is $1,600/$4,000 = 40%

19 The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20
Unlevered Levered Assets $8,000 Debt $0 $4,000 Equity (Mkt and Book) Interest Rate 10% Market Value per Share $20 Shares 400 200 Recession Expected Expansion ROA (for Unlevered) 5% 15% 25% Earnings Before Interest $400 $1,200 $2,000 Interest Earnings After Interest ROE Unlevered EPS (Earn/Shares) $1.00 $3.00 $5.00 Unlevered Return (EPS/Price) $800 $1,600 0% 20% 40% Levered EPS $0.00 $4.00 $8.00 Levered Return (EPS/Price) Strategy A: Buy 100 Levered Cost = 100 x $20 $2,000.00 EPS of 100 Levered Shares EPS for 100 Shares $400.00 $800.00 Return Strategy B: Borrow 10%, Buy 200 Unlev $20 Cost = 200 x $20 - $2,000 EPS of 200 Unlevered Shares $200.00 $600.00 $1,000.00 Interst Expense Net EPS for 200 Shares - Int Exp The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20 And EPS of $1, $3 or $5

20 The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20
Unlevered Levered Assets $8,000 Debt $0 $4,000 Equity (Mkt and Book) Interest Rate 10% Market Value per Share $20 Shares 400 200 Recession Expected Expansion ROA (for Unlevered) 5% 15% 25% Earnings Before Interest $400 $1,200 $2,000 Interest Earnings After Interest ROE Unlevered EPS $1.00 $3.00 $5.00 Unlevered Return (EPS/Price) $800 $1,600 0% 20% 40% Levered EPS $0.00 $4.00 $8.00 Levered Return (EPS/Price) Strategy A: Buy 100 Levered Cost = 100 x $20 $2,000.00 EPS of 100 Levered Shares EPS for 100 Shares $400.00 $800.00 Return Strategy B: Borrow 10%, Buy 200 Unlev $20 Cost = 200 x $20 - $2,000 EPS of 200 Unlevered Shares $200.00 $600.00 $1,000.00 Interst Expense Net EPS for 200 Shares - Int Exp The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20 And EPS of $1, $3 or $5 The Levered Firm has $4,000 debt And EPS of $0, $4 or $8

21 The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20
Unlevered Levered Assets $8,000 Debt $0 $4,000 Equity (Mkt and Book) Interest Rate 10% Market Value per Share $20 Shares 400 200 Recession Expected Expansion ROA (for Unlevered) 5% 15% 25% Earnings Before Interest $400 $1,200 $2,000 Interest Earnings After Interest ROE Unlevered EPS $1.00 $3.00 $5.00 Unlevered Return (EPS/Price) $800 $1,600 0% 20% 40% Levered EPS $0.00 $4.00 $8.00 Levered Return (EPS/Price) Strategy A: Buy 100 Levered Cost = 100 x $20 $2,000.00 EPS of 100 Levered Shares EPS for 100 Shares $400.00 $800.00 Return Strategy B: Borrow 10%, Buy 200 Unlev $20 Cost = 200 x $20 - $2,000 EPS of 200 Unlevered Shares $200.00 $600.00 $1,000.00 Interst Expense Net EPS for 200 Shares - Int Exp The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20 And EPS of $1, $3 or $5 The Levered Firm has $4,000 debt And EPS of $0, $4 or $8 Put up $2,000, buy 100 shares of the Levered firm: $0/$2,000 = 0% $400/$2,000 = 20% $800/$2,000 = 40%

22 Firms create no value by levering!
Unlevered Levered Assets $8,000 Debt $0 $4,000 Equity (Mkt and Book) Interest Rate 10% Market Value per Share $20 Shares 400 200 Recession Expected Expansion ROA (for Unlevered) 5% 15% 25% Earnings Before Interest $400 $1,200 $2,000 Interest Earnings After Interest ROE Unlevered EPS $1.00 $3.00 $5.00 Unlevered Return (EPS/Price) $800 $1,600 0% 20% 40% Levered EPS $0.00 $4.00 $8.00 Levered Return (EPS/Price) Strategy A: Buy 100 Levered Cost = 100 x $20 $2,000.00 EPS of 100 Levered Shares EPS for 100 Shares $400.00 $800.00 Return Strategy B: Borrow 10%, Buy 200 Unlev $20 Cost = 200 x $20 - $2,000 EPS of 200 Unlevered Shares $200.00 $600.00 $1,000.00 Interst Expense Net EPS for 200 Shares - Int Exp The Unlevered Firm has $0 debt A share price of $20 And EPS of $1, $3 or $5 The Levered Firm has $4,000 debt And EPS of $0, $4 or $8 Put up $2,000, buy 100 shares of the Levered firm: $0/$2,000 = 0% $400/$2,000 = 20% $800/$2,000 = 40% Put up $2,000 and Borrow $2,000, buy 200 share of the Unlevered Firm Returns of 0%, 20% or 40% Since the returns available to an owner of the Levered Firm are easily replicated by an individual borrowing and buying shares of the Unlevered Firm Firms create no value by levering!

23 ValueLevered = ValueUnlevered
This result is know as MM I ValueLevered = ValueUnlevered VL = VU Without Taxes (or other frictions) The value of the firm does not increase with the addition of debt (leverage) Changing the way the pie is sliced does not increase the size of the pie If people can borrow at the same cost as the company Can they? Brokerage Margin Rates and Corporate Borrowing Rates Result: A company can’t create value just by replicating what people can do on their own

24 So how does RE change when D/E changes?
Second Result MM II (still no Taxes): RE = RA + (RA – RD)D/E RA is the required return on the firm’s assets RA is function of cyclicality and operating leverage RD is the required return on the firm’s debt RD is a function of the risk of the assets and the amount of debt D/E is the measure of leverage RE is the required return on the firm’s equity So how does RE change when D/E changes? Result: RE increases as leverage increases This result is know as MM II

25 Check the Previous Example:
So Levered Firm has greater expected return 20% vs 15% But also greater risk measured by stdev 16.33% vs 8.16% Recession Expected Expansion Probability 33% Unlevered Return = EPS/Price 5% 15% 25% Levered Return = EPS/Price 0% 20% 40% E(R) σ Unlevered 15.00% 8.16% Levered 20.00% 16.33%

26 RA = E/(D + E)RE + D/(D + E) RD
Derivation: WACC = WERE + WDRD RA = WERE + WDRD RA = (E/V) RE + (D/V) RD RA = E/(D + E)RE + D/(D + E) RD Do a bunch of Algebra: See footnote 7, page 499 Note that I am using E, D and A, not S, B and 0 RE = RA + (RA – RD)D/E

27 New Example: An Unlevered Firm earns $100 per year forever
Unlevered means D/E = 0 No Interest Expense and No Taxes  EBIT = EBT = NI = $100 The firm has 100 shares of stock EPS = $100/100 = $1 Price per share = $10 RE = $1/$10 = 10% RE = RA + (RA – RD)D/E  10% = RA + 0  RA = 10% Firm Value = 100 x $10 = $100/0.10 = $1,000 Assume the firm issues $200 of 5% debt and Repurchases $200 of stock Three Questions: What does this do to the firm’s cost of equity (RE)? What does this do the firm’s WACC? What does this do to the firm’s value (VL versus VU)?

28 Leverage increases the Equity’s risk so RE Increases!
What does this do to the firm’s cost of equity (RE)? If the firm issues $200 of 5% debt and repurchases $200 of stock: EBIT = $100 Assets, AT and PM did not change Interest Expense = $200 x 5% = $10 EBT = NI = EBIT – Interest Expense = $100 - $10 = $90 $90 per year forever New Number of Shares = $200/$10 = 100 – 20 = 80 New EPS = NI/Shares = $90/80 = $1.125 New RE = $1.125/$10 = 11.25% OR RE = RA + (RA – RD)D/E D/E = $200/$800 = 0.25 RA = 10% The firm’s assets did not change RE = 10% + (10% – 5%)0.25 = 11.25% Leverage increases the Equity’s risk so RE Increases!

29 What does this do to the firm’s WACC?
Before the Leverage: RE = 10.00% WE = 1.00 No Taxes (yet) WACC = WERE + WDRD(1 - T) WACC = 1.00(10.00%) + 0 = 10.00% If the firm issues $200 of 5% debt and repurchases $200 of stock: RE = 11.25% WE = $800/$1,000 = 0.80 RD = 5.00% WD = $200/$1,000 = 0.20 Still No Taxes (yet) WACC = 0.80(11.25%) (5.00%)(1 – 0) = 10.00% WACC does not change!

30 Firm Value Does Not Change!
What does this do to the firm’s Value? Firm Value is the Sum of the NPVs of all the firm’s projects The WACC does not change so the discount rate does not change If the discount rate does not change, then the NPVs do not change Firm Value Does Not Change! Recap: MM I without Taxes: VL = VU MM II without Taxes: RE = RA + (RA – RD)D/E The Point: Financing decisions do not create value Operating decisions create value! (Without Taxes)

31 Now Included Taxes Same Three Questions:
What does this do to the firm’s value (VL versus VU)? What does this do to the firm’s cost of equity (RE)? What does this do the firm’s WACC? But answered in a slightly different order…

32 1st look at Differences in Total CFs to Stakeholders
CFs to Stakeholders = CF to Stockholders + CF to Creditors Example: A firm’s EBIT = $100 Tax Rate = 35% Unlevered: No Debt and therefore no Interest Expense: EBIT = EBT = $100 Tax Expense = $100 x 0.35 = $35 NI = $100 - $35 =$65 OR NI = EBIT(1 – T) = $100(1 – 0.35) = $65 So a total of $65 per year to investors Just stockholders since nothing is given to bondholders (no debt)

33 With Taxes, Debt Increases Total Money Available to Stakeholders!
Now Assume $200 of 5% Debt: RD = 5% EBIT = $100 Interest Expense = 0.05 x $200 = $10 EBT = $100 - $10 = $90 Tax Expense = $90 x 0.35 = $31.50 NI = EBT – Tax Exp = $90 - $31.50 = $58.50 OR NI = (EBIT – RDD) - (EBIT – RDD)T NI = (EBIT – RDD)(1 –T) NI = ($100 – 0.05 x $200)(1 – 0.35) = $58.50 NI = ($90)(0.65) = 58.50 $58.50 to Equity holders and $10 to Debt holders CFs to Stakeholders = $ $10 = $68.50 Total CFs without Debt = NI = $65 Total CFs with Debt = NI + Int Exp = $ $10 = $68.50 With Taxes, Debt Increases Total Money Available to Stakeholders!

34 Because Debt Creates a Tax Shield
D = $ RD = 5% T = 35% CF to Equity holders = NI NI = (EBIT – RDD)(1 –T) NI = EBIT(1 – T) – RDD(1 –T) NI = EBIT(1 – T) – RDD + TRDD CF to Debt holders = Interest Expense Interest Expense = RDD Total CFs to Equity and Debt holders Total CFs = EBIT(1 – T) – RDD + TRDD + RDD Total CFs = EBIT(1 – T) + TRDD Unlevered: Total CFs = EBIT(1 – T) Levered: Total CFs = EBIT(1 – T) + TRDD TRDD is the increase in CFs from adding debt. It is the annual tax savings or tax shield So what is value of the TAX Shield? TRDD = (0.35)(0.05)($200) = $3.50 Recall: $ $65 = $3.50

35 With Taxes, Adding Debt Increases Firm Value
Debt Creates a Tax Shield Unlevered: Total CFs = EBIT(1 – T) = $65 Levered: Total CFs = EBIT(1 – T) + TRDD = $65 + $3.50 = $68.50 TRDD is the annual increase in Total CFs from adding debt Assume T, Debt and RD are constant forever Then the Tax Shield is a perpetuity At what rate should we discount the perpetuity? Assume the tax savings has the same risk as the debt So discount the annual Tax Shield at RD So if Tax Shield is a perpetuity discounted by RD, Then the PV of the Tax Shield is: PV of Tax Shield = TRDD/RD = TD MM I with Taxes: VL = VU + TC x D (Recall MM I without Taxes: VL = VU) With Taxes, Adding Debt Increases Firm Value

36 What Happens to Equity Risk and Equity Return with Taxes?
Without Taxes: βEquity = βAssets (1 + D/E) With Taxes: βEquity = βAssets [1 + (1 - T)D/E] (See Chapter 13, footnote 7, page 409) Equity Return: Without Taxes: RE = RA + (RA – RD)D/E With Taxes: RE = RA + (RA – RD)(1 – T)D/E

37 New Example: An Unlevered Firm earns $100 per year forever
Calculate the RE and WACC: Unlevered means D/E = 0 No Interest Expense So EBIT = EBT = $100 Taxes = 35% NI = EBIT(1 – T) = $100(1 – 0.35) = $65 The firm has 100 shares of stock EPS = $65/100 = $0.65 Price per share = $6.50 RE = $0.65/$6.50 = 10% WACC = RA = WERE + WDRD(1 - T) = 1.00(10.00%) + 0 = 10.00% Value = $6.50 x 100 = $650 The firm issues $200 of 5% debt and repurchases $200 of stock What does this do to the firm’s value (VL versus VU)? What does this do to the firm’s cost of equity (RE)? What does this do the firm’s WACC?

38 With Taxes, Adding Debt Increases Firm Value
What does this do to the firm’s Value? Unlevered Value (VU) is the PV of the after-tax EBIT T = 35% D = $200 RD = 5% VU = EBIT(1 – T)/WACC = $100(1 – 0.35)/0.10 = $650 VL = VU + PV of Tax Shield Recall: Annual Tax Shield = Tax Rate x Interest Expense = RD x D x T PV of Annual Tax Shield = (RD x D x T)/RD = TD VL = VU + TD VL = $650 + $200 x 0.35 = $650 + $70 = $720 With Taxes, Adding Debt Increases Firm Value

39 Leverage increases the Equity’s risk so RE Increases
What does this do to the firm’s cost of equity (RE)? Calculate the New RE: for the Levered Firm: RE = RA + (RA – RD)(1 – T)D/E RA = 10.00% RD = 5.00% T = 35% Value = $720 D = $200 E = $720 - $200 = $520 D/E = 200/520 = = 10% + (10% - 5%)( ) = 11.25% Unlevered RE = 10.00% Levered RE = 11.25% Leverage increases the Equity’s risk so RE Increases

40 Leverage Lowers the Cost of Capital!
What does this do to the firm’s WACC? Before the Leverage: RE = 10.00% WE = 1.00 Taxes = 35% WACC = WERE + WDRD(1 - T) WACC = 1.00(10.00%) + 0 = 10.00% If the firm issues $200 of 5% debt and repurchases $200 of stock: RE = 11.25% WE = $520/$720 = RD = 5.00% WD = $200/$720 = T = 35% WACC = (11.25%) (5.00%)(1 – 0.35) = 9.03% Leverage Lowers the Cost of Capital!

41 With Taxes, Adding Debt Lowers WACC And this Increases Firm Value
One More Look at Value – Lowering the WACC Unlevered WACC was 10% VU = EBIT(1 – T)/WACC VU = $100(1 – 0.35)/0.10 = 65/0.10 = $650 Levered WACC is 9.03% VL = EBIT(1 – T)/WACC VL = $100(1 – 0.35)/ = 65/ = $720 With Taxes, Adding Debt Lowers WACC And this Increases Firm Value

42 One More Look at the Firm’s Cost of Equity (RE)
Consider the CAPM: RE = Rf + βEquity[E(RM) – Rf] For the Market: E(RM) – Rf = 8.33% Rf = 5.00% RE for the Unlevered Firm: βEquity = 0.60 RE = Rf + βEquity[E(RM) – Rf] = 5.00% [8.33%] = 10.00% Also: βEquity = βAssets [1 + (1 - T)D/E] 0.60 = βAssets [1 + (1 - T)0/E] βAssets = 0.60

43 One More Look at the Firm’s Cost of Equity (RE) For the Levered Firm
D/E = 200/520 = βAssets = 0.60 βEquity = βAssets [1 + (1 - T)D/E] = 0.60[1 + (0.65)(0.3846)] βEquity = 0.60[ ] = 0.60(1.25) = 0.75 RE = Rf + βEquity[E(RM) – Rf] = 5.00% [8.33%] = 11.25% This is the same RE as we got from MM II: RE = RA + (RA – RD)(1 – T)D/E = 10% + (10% - 5%)( ) = 11.25%

44 Recap: With Taxes: Leverage Increases Equity Risk (βEquity)
βEquity = βAssets [1 + (1 - T)D/E] βEquity from 0.60 to 0.75 Leverage Increases Equity Return (RE) RE = RA + (RA – RD)(1 – T)D/E RE from 10.00% to 11.25% Leverage Decreases WACC WACC from 10.00% to 9.03% Leverage Increases Value VL = VU + TD Value from $650 to $720

45 So if Increasing Leverage Increases Value
Why not 100% Debt? Let’s try 90% debt instead: Same Company with NI = $65 and VU = $650 Now issue $854 of 5% Debt (instead of $200) VL = VU + TD = $650 + (.35)$854 = $650 + $299 = $949 E = $949 – $854 = $95 WE = $95/$949 = and WD = 854/949 = 0.90 D/E = $854/$95 = 9.00 Calculate New RE: RE = RA + (RA – RD)(1 – T)D/E = 10% + (10% - 5%)(.65)9 = 39.22% Calculate New WACC: WACC = 0.10(39.22%) (5%)(1 – 0.35) = 6.85% WACC from 10.00% to 6.85% Old Value: $65/0.10 = $650 New Value: $65/ = $948 Why does this not work?

46 How Firms Establish Capital Structure
Most corporations have low Debt-Asset ratios. Changes in financial leverage affect firm value. Firm value increases with leverage This is consistent with M&M with taxes. Another interpretation is that firms signal good news when they lever up Differences in capital structure across industries. Evidence that firms behave as if they had a target Debt-Equity ratio

47 Factors in Target D/E Ratio
Taxes Since interest is tax deductible, highly profitable firms should use more debt (i.e., greater tax benefit). Types of Assets The costs of financial distress depend on the types of assets the firm has. Airplanes vs. Fixed Assets Uncertainty of Operating Income Cyclicality and Operating Leverage Even without debt, firms with uncertain operating income have a high probability of experiencing financial distress

48 Some Debt to Value Ratios
Table 17.3 Page 546

49 Other Industries Goto Spreadsheet
“Damodaran Corporate Financial Leverage.xlsx” 


Download ppt "Capital Structure (How Much Debt?)"

Similar presentations


Ads by Google