Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Proportions Ratios / Rates Unit 2
2
Monday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Warm up : Example in MSG: Lizette and Miguel/Cookies P. 236 Example #3 ; p. 237 #1 P.237 #2-8 with a partner Closing Question: How can you use unit rates and multiplication to solve for missing measures in equivalent ratio problems? Homework P. 243 #2 & #4
3
p. 236 Bar Diagram Investigation 2: Lizette and Miguel
Lizette can decorate 4 cookies in 12 minutes. If Miguel can decorate cookies at the same rate, how many minutes will it take him to decorate 24 cookies? Step 1 : Use a Bar Diagram: 1 cookie=3 minutes Step 2: Label each section of the Bar Diagram with “1 cookie” 12 ➗ 4, or 3 minutes
4
p. 236 Continued Investigation #3: Devon’s Driving
Step 1 : Use a Bar Diagram 1 hr = 57 miles Step 2: Label each section “1 hour”, Devon drove 171 ➗ 3 or 57 miles So, Devon will drive 7 x 57, or 399 miles in 7 hours.
5
p. 237 #1 The miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours miles Step 1 Draw the Bar Diagram Step 2 fill in the Bar Diagram: “1 hour” in each of the 3 sections, because he drove for 3 hours. Step / 3 = 63 miles in 1 hour
6
p. 237 #2-8 Answers 2. 128 ice cubes 3. $2.90 4. 144 minutes
squares minutes beads 8. 84 lemons
7
Final thoughts How can you use unit rates and multiplication to solve for missing measures in equivalent ratio problems?
8
Tuesday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Warm up: p. 246 #20 Adeline’s garden (put in MSG if you don’t have your book) P. 240 Example #2; p. 242 Example #2; p. 243 Example #3 Final Thoughts: How can you use a proportion to solve a ratio problem when you are missing part of the ratio? Homework: P. 243 #1; p. 245 #17
9
p. 240 #2 Method 1: Bar Diagram Method 2: Equivalent fractions
10
p. 242 #2 If one out of 12 students (unit rate) at a school share a locker, how many share a locker in a school of 456 students? Look at Example #2 p.240 (Which method would you use to solve?) Method 1: Method 2:
11
p. 243 #3 A Clydesdale drinks about 120 gallons of water every 4 days. At this rate, about how many gallons of water does a Clydesdale drink in 28 days? Method 1: Method 2:
12
Final thoughts How can you use a proportion to solve a ratio problem when you are missing part of the ratio? Example: There is a ratio of 2 kittens for every 3 puppies at an animal shelter. If there are 24 kittens at the animal shelter, how many puppies would you expect to find?
13
Wednesday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework Warm up : MSG notes: Mrs. Espinoza’s class Ratio and Rates problem solving practice: Choose either Ratio or Rate Work in partners Answers to Ratio and Rates Final thoughts: Homework: Complete 8 questions, if incomplete
14
Warm up ? There are 4 boys for every 3 girls in Mrs. Espinoza’s class. If she has 28 students, how many would you expect to be girls?
15
Final thoughts How do we know we are solving for a ratio?
How do we know we are solving for a rate? What information tells us we are solving for a ratio or rate?
16
Thursday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework, if answers were not covered Wednesday Proportions and Converting Measurements Final thoughts: What measurement could you relate to in your life? Homework: Proportions homework sheet in MSG
17
Friday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework answers and questions Some students will get caught up on their work / others will begin the Quiz Quick Write: in MSG Homework: Study MSG notes and examples. Practice method 1 and 2 for proportions
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.