Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGerald Curtis Modified over 6 years ago
1
Fractions & Decimals Comparing & Ordering Computation Integers Wild Card 100 100 100 100 100 200 200 200 200 200 300 300 300 300 300 400 400 400 400 400 500 500 500 500 500
2
Change 1.01 to a simplified fracion.
4
Find two numbers between 0 and 0.1
5
Possibilities: 0.01, 0.02, 0.03, 0.04, 0.05, 0.06, 0.07, 0.08, 0.09
6
Convert 9/8 to a decimal.
7
1.125
8
Give an equivalent fraction and an equivalent decimal for 4/9.
9
Decimal: 0.4444 Possible Fractions: 8/18, 12,27
10
Out of 120 students in 6th grade, 54 are girls
Out of 120 students in 6th grade, 54 are girls. What simplified fraction and decimal of the 6th grade are boys?
11
There are 66 boys— 66/120 or 11/20 0.55
12
Compare using , , or =. 2/5 3/8
13
2/5 3/8
14
Compare using , , or =
15
16
Arrange in ascending order: 1.2, 1.02, 0.002, 1¼, 0.022, 7/8
17
0.002, 0.022, 7/8, 1.02, 1.2, 1¼
18
Place the following numbers correctly on the number line: -3. 1, 1
20
Arrange in descending order:
22
Solve: 9.05 + 4.876= 21.4-6.72= Estimate first.
23
(est = 14) 14.68 (est = 14)
24
Alison, a high school student was looking for some extra cash and got a part-time job babysitting. Alison charges $5.25 an hour. If she babysits for 4.6 hours, how much money will she earn?
25
$24.15
26
Mary lives 4/10 of a kilometer from school
Mary lives 4/10 of a kilometer from school. She is walking to school from home and still has 1/8 of a kilometer to go. How far has she already walked?
27
0.275 of a kilometer
28
Ms. Schmid loves to cook a BIG turkey for Thanksgiving every year
Ms. Schmid loves to cook a BIG turkey for Thanksgiving every year. This year she buys a 17.8 pound turkey, which will be eaten by 8 people. How many pounds will each person get to eat if each person gets an equal share?
29
2.225 pounds per person
30
Ms. Schmid LOVES cheese. At the store, Ms
Ms. Schmid LOVES cheese! At the store, Ms. Schmid is trying to decide between 2 different bricks of cheese. Help her decide which is a better buy: 8 ounces for $7.12 or 12 ounces for $10.23
31
The 12-ounce cheese is a better deal. 8 ounce cheese: $0.89 per ounce
32
Write the opposite of: a) -18 b) 1.2 c) -1/5
33
a) 18 b) -1.2 c) 1/5
34
Find the absolute value of: a) b) c)
35
1.5 2.4
36
Define: a) Opposites b) Absolute Value
37
Opposites: Each negative number is paired with a positive number
Opposites: Each negative number is paired with a positive number. The numbers in the pair are called opposites and are the same distance from zero. Absolute Value: distance a number is from zero on a number line. ALWAYS positive.
38
Notice the high and low temperatures for the two cities below
Notice the high and low temperatures for the two cities below. Which has the higher high temperature? Which has the lower low temperature? Explain.
39
Srinigar has a higher high temperature. 37.1 is bigger than 36.2.
Ladakh has the lower low temperature. −33.9 is further to the left and smaller than -14 and is further from zero with a larger absolute value.
40
Write an integer to represent each quantity: a) 10 degrees below zero b) 5,000 feet above sea level c) owing your friend $16 d) getting $25 from Grandma
41
-10 +5,000 -$16 +$25
42
Sophia and Isabella received 72 treats on Halloween
Sophia and Isabella received 72 treats on Halloween. Sophia ate 8 treats over the week and Isabella ate 2/8 of the remaining treats. How many treats were left for Ms. Schmid’s candy drawer?
43
48 treats remaining
44
The cost of a 12 ounce ketchup bottle is $3.20. What is the unit price?
45
$0.27 / ounce
46
What are the coordinates of points A and B if they are reflected across the X-axis?
47
A: (-4, -3) B: (1, 9)
48
What is the length of side AB? What is the length of side AD?
49
Side AB: 5 units long Side AD: 5 units long
50
If your weekly salary is $415
If your weekly salary is $415.78, but each week the following deductions are made from your paycheck: Federal Income Tax of $82.13 State Tax of $9.74 Social Security & Medicare Tax of $31.75 Retirement Plan Deduction of $ How much money will you have in 4 weeks?
51
$
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.