Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byByron Brown Modified over 6 years ago
1
Aim # 18: What are some other methods of expressing the concentration of a solution?
H.W. # 18 Study pp (sec ) STUDY class notes Complete handout sheet
2
I Solution concentration- the quantity of solute dissolved in a specific quantity of solvent or solution. II Methods of calculating solution concentration A. percent by mass (also called mass percent) % = mass of solute x mass of solution problem: What is the concentration, in percent by mass, of a solution of 30 g of sucrose in 300 g of water? answer: g sucrose x = 9% (30g sucrose + 300g water)
3
B. parts per million (Ref. Table T)
parts per million = grams solute x grams solution problem: If 100g of river water contains 5 x 10-4 g of Hg, what is the concentration of the mercury expressed in ppm? ppm = g solute x g solution = 5 x 10-4 g Hg x = 5 ppm g solution
4
answer: 6.0 x 10-3 g Pb x 106 = 3 x 101 2 x 102 g solution = 30 ppm
problem: Express the concentration in parts per million (ppm) of a solution that contains x 10-3 g Pb dissolved in every 200 g of solution. answer: x 10-3 g Pb x = 3 x x 102 g solution = 30 ppm C. Molarity (M) – the number of moles of solute dissolved in 1L of solution. Molarity = moles of solute liters of solution e.g. A 1.0 molar solution (1.0 M) has mole of solute in every liter of solution.
5
problem: What is the molarity of a solution that contains 6
problem: What is the molarity of a solution that contains 6.0 moles of AgNO3 dissolved in 3.0 L of solution? answer: M = mol = 2.0 mol/L L problem: How many moles of NaCl are there in 200. mL of a solution whose concentration is M? How many grams of NaCl are there? mol x .200 L = mol NaCl L mol NaCl x 58.5 g NaCl = 3.51 g NaCl mol NaCl
6
Problem: If 54. 75 g HCl is dissolved in enough water to prepare a
Problem: If g HCl is dissolved in enough water to prepare a .500 M solution, what is the volume of the solution? 54.75 g HCl x 1 mol HCl = mol HCl g HCl 1.500 mol HCl = mol HCl V L L V = mol HCl = L mol HCl L
7
How many grams of potassium nitrate are needed to prepare 1.5 L of a 0.250 M solution?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.