Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byHorace Reynolds Modified over 6 years ago
1
JEOPARDY! UNIT 2 REVIEW Math 6 CCGPS Click Once to Begin Template by
Bill Arcuri, WCSD
2
Proportional Reasoning
JEOPARDY! Ratios Unit Rate Equivalent Ratios Proportional Reasoning Percent Word Problems 100 100 100 100 100 100 200 200 200 200 200 200 300 300 300 300 300 300 400 400 400 400 400 400 500 500 500 500 500 500 Template by Bill Arcuri, WCSD
3
Luke scored 3 of the 7 goals in the soccer game. Write as a ratio.
Template by Bill Arcuri, WCSD
4
5 out of 10 students know Spanish. Write as a ratio in simplest form.
Template by Bill Arcuri, WCSD
5
Write an equivalent ratio to 2:3.
Template by Bill Arcuri, WCSD
6
The table represents the ratio of pink lilies to white lilies in different garden pond displays. Complete the ratio table and find the value of x. Pink Lilies 9 36 45 x White Lilies 15 60 75 90 Template by Bill Arcuri, WCSD
7
The table below shows the number of each item sold at the school store
The table below shows the number of each item sold at the school store. Which items represents a 2:1 ratio? Item Quantity Sold Pencils 10 Stickers 3 Folders 15 Erasers 5 Template by Bill Arcuri, WCSD
8
$55 for 20 people Template by Bill Arcuri, WCSD
9
Write the ratio as a unit rate: 300 miles in 2 ½ hours
Template by Bill Arcuri, WCSD
10
Which is traveling faster: Traveling 300 miles in 5 hours or traveling 250 miles in 4 hours?
Template by Bill Arcuri, WCSD
11
The graph shows two ordered pairs. Name the two ordered pairs.
Template by Bill Arcuri, WCSD
12
Write the ratio as a unit rate: $48 for 4 tickets.
Template by Bill Arcuri, WCSD
13
Determine the missing value.
20 = x Template by Bill Arcuri, WCSD
14
The table below shows the cost for varying number of books
The table below shows the cost for varying number of books. If the relationship stays the same, determine the value of n. Number of Books 2 6 11 20 Cost $4.00 $12.00 n $40.00 Template by Bill Arcuri, WCSD
15
A sixth grade class went on a field trip
A sixth grade class went on a field trip. There were 96 students on 4 buses. How many students would be on one bus? Template by Bill Arcuri, WCSD
16
If we know that 5 cups of flour is used to make 20 biscuits, figure out how many biscuits are made with 15 cups of flour. Template by Bill Arcuri, WCSD
17
If 1 inch is approximately 2
If 1 inch is approximately 2.5 centimeters, how many centimeters are equal in length to 6.5 inches? Template by Bill Arcuri, WCSD
18
The ratio of girls to boys in a class is 7:4
The ratio of girls to boys in a class is 7:4. If there is a total of 33 students in the class, how many are girls? Template by Bill Arcuri, WCSD
19
Brad worked 5 hours last week and earned $25
Brad worked 5 hours last week and earned $25. This week Brad worked 15 hours. If he earned the same amount per hour this week as last, how much did he earn this week? Template by Bill Arcuri, WCSD
20
Daily Double!!! The ratio of walkers to riders is 5 to 3. If there are 80 walkers and riders, how many would you expect to be walkers? Template by Bill Arcuri, WCSD
21
Matt drove 150 miles and used 5 gallons of gasoline
Matt drove 150 miles and used 5 gallons of gasoline. At this rate, how far can he drive on 15 gallons of gasoline? Template by Bill Arcuri, WCSD
22
The ratio of ghost to witch costumes on Halloween night was 7 to 4
The ratio of ghost to witch costumes on Halloween night was 7 to 4. If there were 56 ghost costumes, how many witch costumes were there? Template by Bill Arcuri, WCSD
23
Carla’s mom put 20% of her paycheck in the bank
Carla’s mom put 20% of her paycheck in the bank. If Carla’s mom put $90 in the bank, how much was her paycheck? Template by Bill Arcuri, WCSD
24
Find 44% of 85. Template by Bill Arcuri, WCSD
25
In a classroom of 40 students, 75% of them returned their permission slips for the school field trip. How many students returned their permission slips? Template by Bill Arcuri, WCSD
26
140 is 70% of what number? Template by Bill Arcuri, WCSD
27
Melissa’s paycheck last week was $125
Melissa’s paycheck last week was $125. She would like to put 20% of her earnings in her savings account. How much money should she put in her savings account? Template by Bill Arcuri, WCSD
28
Number of Music Downloads
Using the table below, write a ratio in simplest form that compares the number of music downloads for Mindless Behavior to the number of music downloads for One Direction? Name of Group Number of Music Downloads (in thousands) Mindless Behavior 8 Bella Thorne and Zendaya 10 One Direction 12 Template by Bill Arcuri, WCSD
29
Twenty percent of what number is 7?
Template by Bill Arcuri, WCSD
30
Best Buy is having a holiday sale and all of their IPAD’s are 20% off
Best Buy is having a holiday sale and all of their IPAD’s are 20% off. If an IPAD is $450, how much money will you save if it is discounted 20%? Template by Bill Arcuri, WCSD
31
The prices of 2 different bottles of lotion are given in the table
The prices of 2 different bottles of lotion are given in the table. Which size bottle is the best value? Size Price 25 ounces $4.68 14 ounces $2.40 Template by Bill Arcuri, WCSD
32
Bars of soap come in packages of 6 and in packages of 20
Bars of soap come in packages of 6 and in packages of 20. The 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $ Determine which one is the better deal. Template by Bill Arcuri, WCSD
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.