Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Big Maths KS2 Information Evening
2
Maths Ethos at Priestthorpe
to create independent thinkers confident mathematicians who have an ‘I can’ attitude mathematicians who know key facts and times tables children who think maths is fun!
3
Main aims of Big Maths to enable children to recall key facts instantaneously to enable children to tackle more complex problems because they know the basics to give children confidence
4
4 components of our Big Maths sessions
CLIC – Counting CLIC – Learn Its CLIC – It’s Nothing New CLIC – Calculations Each section takes approximately 5 minutes
5
Let’s COUNT In fifths In Decimals
6
- 1 0.2 5 1 2 3 4 5
7
- 1 5 0.2 1 2 3 4 5
8
- 2 5 0.4 1 2 3 4 5
9
- 3 5 0.6 1 2 3 4 5
10
- 4 5 0.8 1 2 3 4 5
11
Fraction Decimal 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.0 1 5 2 5 3 5 4 5
12
Fraction 1 Decimal
13
4 5 0.8 Eight tenths
14
- 1 - 1 4 0.25 1 2 3 4 5
15
2 - 1 2 2.5 1 2 3 4 5
16
- 1 10 0.1 1 2 3 4 5
17
The ‘Count Fourways’Progress Drive
Step 1s 2s 5s 25s 7 -1s -2s -5s -25s 6 0.1s 0.2s 0.5s 0.25s 5 Tenths Fifths Halves Quarters 4 1000s 2000s 5000s 2.5s 3 100s 200s 500s 2500s 2 10s 20s 50s 250s 1 Amount of divisions between marked numbers. 10 The ‘Count Fourways’Progress Drive
18
Count Fourways 1 2 1¼
19
Count Fourways 2 3 2¾
20
Some important addition facts
Learn Its Some important addition facts Learn Its L
21
Learn Its What are Learn Its? key facts that children should just know
without this knowledge children can not be fluent in numbers and place value if they have to use their fingers to count, or take too long, children do not know their Learn Its facts
22
Learn Its are broken down into steps.
Each step should last roughly one term and is made up of approximately 6 new facts. That’s only 6 facts to learn instantaneously over the course of the term. It’s all about wiring up your child’s brain so that they just ‘know’ the fact.
23
Learn Its – Step 8 6+7=13 5+6=11 5+4=9 8+7=15 8+9=17 1x5=5 2x5=10
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x5=5 2x5=10 3x5=15 4x5=20 5x5=25 6x5=30 7x5=35 8x8=40 9x5=45 10x5=50 11x5=55 12x5=60
24
Learn Its – Step 9 5+9=14 6+9=15 7+9=16 5+7=12 5+8=13 6+8=14 1x2=2
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x2=2 2x2=4 3x2=6 4x2=8 5x2=10 6x2=12 7x2=14 8x2=16 9x2=18 10x2=20 11x2=22 12x2=24
25
Learn Its – Step 10 1x3=3 2x3=6 3x3=9 4x3=12 5x3=15 6x3=18 7x3=21
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x3=3 2x3=6 3x3=9 4x3=12 5x3=15 6x3=18 7x3=21 8x3=24 9x3=27 10x3=30 11x3=33 12x3=36
26
Learn Its – Step 11 1x4=4 2x4=8 3x4=12 4x4=16 5x4=20 6x4=24 7x4=28
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x4=4 2x4=8 3x4=12 4x4=16 5x4=20 6x4=24 7x4=28 8x4=32 9x4=36 10x4=40 11x4=44 12x4=48
27
Learn Its – Step 12 1x8=8 2x8=16 3x8=24 4x8=32 5x8=40 6x8=48 7x8=56
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x8=8 2x8=16 3x8=24 4x8=32 5x8=40 6x8=48 7x8=56 8x8=64 9x8=72 10x8=80 11x8=88 12x8=96
28
Learn Its – Step 13 It’s the 6 Fact Challenge
29
Learn Its – Step 14 1x11=11 2x11=22 3x11=33 4x11=44 5x11=55 6x11=66
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x11=11 2x11=22 3x11=33 4x11=44 5x11=55 6x11=66 7x11=77 8x11=88 9x11=99 10x11=110 11x11=121 12x11=132
30
Learn Its – Step 15 1x12=12 2x12=24 3x12=36 4x12=48 5x12=60 6x12=72
Say Multiples 1 - 5 Say Multiples Say Table Jumbled Tables Fact Family 1x12=12 2x12=24 3x12=36 4x12=48 5x12=60 6x12=72 7x12=84 8x12=96 9x12=108 10x12=120 11x12=132 12x12=144
31
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
32
Let’s wire the numbers up!!
24 8 3 x÷
33
A B 3x8 5x8
34
24 40
35
Can you bat the numbers back to your partner?
36
A B 3x8000 6x0.08 Changing the ‘thing’! This is more challenging!
37
0.48 24000
38
Things you can do at home to help your child learn their Learn Its
bat your child a number in the car ask them what the switcher number sentence is play number games, where children have to give the score ‘answer’ quickly give them time on the internet to play quick fire games let them budget in Home Bargains. How much change will they get? challenge them to count backwards and forwards without making mistakes. Can they beat you? use the PowerPoints on the Priestthorpe website
39
It’s Nothing New If your child is becoming fluent in numbers, they can use this knowledge to understand more difficult concepts.
41
What’s Coin Multiplication? ?
42
A five step Progress Drive
Coin Multiplication A five step Progress Drive I know when to add 3 multiples together. 5 I know when to add 2 multiples together 4 I can complete a full coin card. 3 I can complete a 1, 2, 5, 10 card. 2 1 I can complete a 1, 10 card.
43
Coin Multiplication 11x24 x24 1 24 48 120 240 2 5 10 20 480 50 1200
Remember to: Write out your full coin card. Add 2 coin pieces (multiples) together. x24 1 24 48 120 240 2 5 10 20 480 50 1200 100 2400
44
1 24 10 240 11 264 Coin Multiplication x24 11x24 Remember to:
Write out your full coin card. Add 2 coin pieces (multiples) together. x24 1 24 10 240 11 264
45
Coin Multiplication 11x32? 320 32 352 10 things add 1 thing gives
46
Let’s do some FAB maths! 640 160 64 864 27x32
47
Let’s do some FAB maths! 3200 160 64 3424 107x32
48
What is the fact family? 60x40=2400 6 4 24 x÷
49
60x40=2400 40x60=2400 2400÷40=60 2400÷60=40
50
Eight lots of nine tenths is seventy two tenths
What is the fact family? 8x0.9=7.2 9 8 72 Eight lots of nine tenths is seventy two tenths x÷
51
8x0.9=7.2 0.9x8=7.2 7.2÷8=0.9 7.2÷0.9=8
52
54 9 6 x, ÷ groups of divided by remainder multiplied by divisible
multiple factors product divided into
53
The product of 9 and 60 is 540 6 and 9 are factors of 540 5400 divided by 6 is 900
54
9x£600=£5400 8x0.6Kg=4.8Kg 360cm÷6=60cm
55
Jigsaw Numbers What is the missing piece to 100?
36 How many more to make 100?
56
Because 30+60=90 6+4=10 64
58
What is the missing piece to 1000?
228
59
772 Because = 900 28+72=100
63
If we know how to count fluently, know basic key facts without having to think, understand place value, the number system and vocabulary, we can manipulate this knowledge to solve every mathematical problem.
64
I know: 18+16=34 Real life maths It’s Nothing New!
=34000 It’s Nothing New! 32+36=68 =680 =6.8 =1.8 =0.18 =180 =1800 18+16=34 16+18=34 34-16=18 34-18=16 An apple costs 18p and a banana costs 16p. The total cost of an apple and banana is 34p =1800 Mary has £3.40. She spends £1.80, so she will have £1.60 left 118+16=134 16+118=134 134-16=118 =16 I know: 18+16=34 A can of holds 340ml of cola. Jon drinks 160ml so there are 180ml left in the can. =0.034 Rachael is 1.16m tall and Jamie is 1.18m tall. The total of their heights is 2.34m 3400 minus 1800 equals 1600 The weights of three parcels are 6Kg, 10Kg and 18Kg. Their total weight is 34Kg If you increase 0.18 by 0.16 you get 0.34 340 take away 160 equals 180 The sum of 1.6 and 1.8 is 3.4 The total distance around this rectangle is 34cm 9cm 8cm The difference between 18 and 34 is 16 The total of 18 and 16 is 34 Using key vocabulary
65
Maths Homework Expectations
Use the four little tests at separate times of the week. Don’t worry if your child does not complete the test in the time given. Praise your child if they don’t use their fingers to count. Sometimes our own expectations can put pressure on our children, so let them achieve by praising any improvements. Praise for one more right than last week, or it was completed in less time. If you child doesn’t complete the test, time them to see how long they take this time and encourage them to beat that time next week. Play board games. Tell the time. Let them work out the change when shopping. Have fun!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.