Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Toad in the Hole
2
Ready Meals Vs Homemade
3
Toad in the Hole is a traditional English dish, consisting of sausages in a batter, and served with gravy
4
Suppose you can buy Toad in the Hole for one person from a supermarket for £1.
Would it be cheaper to make it yourself if you want to feed a family of three? How big would your family need to be for it to be cheaper to cook from scratch?
5
You can buy Toad in the Hole for one person from a supermarket for £1
· 400g sausages · 15ml vegetable oil · 100g plain flour · 1 egg · 250ml milk Ingredients:
6
1 litre = 1000 ml Sausages 400g sausages £2 Milk Plain Flour
1 litre costs 48 p 1000 ml costs 48 p 250 ml costs 12 p Plain Flour 500 g costs p 100 g costs / 5 100 g costs p 1 litre = 1000 ml Sausages 400g sausages £2 Eggs 6 eggs cost £1.46 1 egg costs p
7
1 litre = 1000 ml Vegetable Oil 1 litre costs £1.45 1000ml costs 145p
15ml costs (145/1000)x15 15ml costs p
8
Investigate the cost of a ready meal compared to homemade
Your Challenge Choose your favourite family meal Investigate the cost of a ready meal compared to homemade Which is better value? (in the broadest sense)
9
Homemade or Shop bought?
You are organising 3 parties A friend's birthday party for 25 guests Your birthday party (how many guests do you want to invite?) A wedding for 120 guests Which will be the best value for these events? Homemade or Shop bought?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.