Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Tricky Gas Law Problems
2
Ex #1 The first reservoir has a vol of 500L. It’s filled with gas at a press of 510 kPa & a temp of 20°C. The second reservoir has a vol of 250L & is initially empty. When the valve in the tube connecting the two reservoirs is opened, the gas enters the second reservoir and the temp of the gas in the two reservoirs drops to 10°C.
3
P1V1 = PV T T (510kPa)(500L) = P2(750L) (293K) (283K) P2 = 328.40 kPa
What will be the new pressure of the gas in the two reservoirs? P1V1 = PV T T Vol of BOTH reservoirs b/c valve is open (510kPa)(500L) = P2(750L) (293K) (283K) P2 = kPa P2 = 328 kPa
4
Ex #2 2.00 moles of magnesium metal reacts with HCl to produce hydrogen gas & magnesium chloride at a pressure of 200kPa & a temp of 25oC. What is the volume of H2 gas? Mg + 2HCl H2 + MgCl2 1 : 2 1 : 1 2.00mol : ? ? : ? 2.00 mol PV = nRT (200kPa)(V) = (2.00mol)(8.31)(298K) V = 24.8L
5
Ex #3 The combustion of acetylene, C2H2(g), produces carbon dioxide gas & water vapour. If 15 g of acetylene is burned, what volume of CO2(g) will be obtained at STP? 2 C2H2(g) + 5 O2(g) 4 CO2(g) + 2 H2O(g) + Energy Moles of C2H2 = (15 g) ÷ (26.04 g/mol) Moles of C2H2 = mol Moles of C02 = mol
6
Recall STP: PV = nRT (101.3kPa)(V) = (1.1521mol)(8.31)(273K)
P = 101.3kPa T = 0oC or 273K 1 mol in 22.4L PV = nRT (101.3kPa)(V) = (1.1521mol)(8.31)(273K) V = L V = 26 L
7
Ex #4 During a lab experiment, you put an unknown compound into some water. You observe a bubbling reaction. With the help of a syringe, you remove the gas produced. Consider the following data: Mass of the 140 mL syringe: g Mass of the syringe with 140 mL of the gas: g Temperature in the lab: K Pressure in the room: kPa
8
Which of the following is most likely the identity of the gas produced and collected?
O2 N2 CO2 H2 PV = nRT (101.0kPa)(0.140L) = (?)(8.31)(298K) n = mol Mass = g – g Mass = 0.25 g
9
Molar mass = 0.25g ÷ mol Molar mass = g/mol So gas is CO2
10
Ex #5 Two gas bottles with identical volumes contain different gases at the same temp and pressure. One contains 16 g of SO2. What mass of He is contained in the other bottle? nSO2 = 16g ÷ 64g/mol = 0.25 mol nHe = 0.25 moles massHe = 0.25mol x 4 g/mol massHe = 1g
11
Ex #6 An empty 1L container weighs 480g. When this container is filled with nitrogen gas, its total mass is 620g. When it is filled with an unknown gas at the same temp and press, its total mass is 770 g. Which of the following is the unknown gas? A) Acetylene, C2H2 B) Butane, C4H10 C) Ethane, C2H6 D) Methane, CH4
12
nN2 = 140g ÷ g/mol nN2 = mol nunknown = 5.00 moles massunknown = 290g Molar massunknown = 290g ÷ 5.00 mol Molar massunknown = 58 g/mol Unknown gas = BUTANE
13
WOW! Gas Ques can be TRICKY! Ahhh!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.