Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Counting the pennies Use your white boards to write down the answers to the following costing questions…….. If 3 peppers cost £1.65 how much does 1 pepper.

Similar presentations


Presentation on theme: "Counting the pennies Use your white boards to write down the answers to the following costing questions…….. If 3 peppers cost £1.65 how much does 1 pepper."— Presentation transcript:

1 Counting the pennies Use your white boards to write down the answers to the following costing questions…….. If 3 peppers cost £1.65 how much does 1 pepper cost? If 1 litre of milk costs 80p how much does 100ml cost? If 250g mushrooms cost £1 how much does 25g cost?

2

3

4 Costing a recipe Write a comment about how reasonable this price is compared to the prices paid for school meals eg £1.80 for a main course and 40-80p for a dessert. If you meal is too expensive explain what you can do to make it cheaper.


Download ppt "Counting the pennies Use your white boards to write down the answers to the following costing questions…….. If 3 peppers cost £1.65 how much does 1 pepper."

Similar presentations


Ads by Google