Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100

Similar presentations


Presentation on theme: "Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100"— Presentation transcript:

1 Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100
Final Jeopardy

2 $100 Question from H1 (Free Item)
Write as a fraction in simplest form: 1.6

3 $100 Answer from H1

4 $200 Question from H1 What is the LCD between

5 $200 Answer from H1 16

6 $300 Question from H1 (Free Item)
add and

7 $300 Answer from H1

8 $400 Question from H1 Divide by

9 $400 Answer from H1

10 $500 Question from H1 You are using string for a project. You
Have one piece that is 3/8 yd long. You Only need to use 2/3 of it. How much Do you use?

11 $500 Answer from H1 yard

12 $100 Question from H2 What is the perimeter of this shape? 9ft 12 ft

13 $100 Answer from H2 36 ft

14 $200 Question from H2 What is the Area of this shape? 7ft 6ft 7ft 10ft

15 $200 Answer from H2 35 sq ft

16 $300 Question from H2 The base of a parallelogram is 10 in. The height is 2 in. more than the base. Find the area.

17 $300 Answer from H2 120 square inches

18 $400 Question from H2 (Free Item)
The Shanghai World Finance Centre is 1,614 in. tall. How tall is it in ft?

19 $400 Answer from H2 134.5 feet

20 $500 Question from H2 3 ft 8 in + 1 ft 7 in __________   

21 $500 Answer from H2 5 ft 3 in.

22 $100 Question from H3 Calculate the Surface Area 4 5 6

23 $100 Answer from H3 148 square units

24 $200 Question from H3 (Free Item)
Calculate the Surface Area 1.5 ft 4 ft 2.5 ft

25 $200 Answer from H3 39.5 square feet

26 $300 Question from H3 Mr. Hester made 8 gallons of chili.
How many 1 quart containers can be filled with Mr. Cliff’s chili?

27 $300 Answer from H3 32 1-quart containers

28 $400 Question from H3 6 lb 8 oz +3 lb 9 oz

29 $400 Answer from H3 10 lb 1 oz

30 $500 Question from H3 (Free Item)
333,929 L = _____ mL

31 $500 Answer from H3 333,929,000 mL

32 $100 Question from H4 Find the unit rate of 72 feet in 6 seconds

33 $100 Answer from H4 12 feet per second

34 $200 Question from H4 Find 66 2/3 % of 93

35 $200 Answer from H4 62

36 $300 Question from H4 (Free Item)
Using the scale of 2 in. = 7 ft, if a Drawing is 12 inches, what is the Length in real life?

37 $300 Answer from H4 42 feet

38 $400 Question from H4 12 : 48 = 16 to 64 True or False?

39 $400 Answer from H4 True

40 $500 Question from H4 (Free Item)
What is the Best Buy? 5 lb for $3.81 7 lb for $4.72 3 lb for $1.99 9 lb for $7.32

41 $500 Answer from H4 3 lb for $1.99

42 $100 Question from H5 Find

43 $100 Answer from H5 23

44 $200 Question from H5 What inverse operation must be used
To get the variable alone in the Expression x ÷ 23

45 $200 Answer from H5 Multiply by 23

46 $300 Question from H5 Arrange in order from least To greatest
- 8, +2, 0, -4, -2, 3, -1

47 $300 Answer from H5 - 8, -4, -2, -1, 0, +2, 3

48 $400 Question from H5 (free item)
Solve: 3x + 18 = 92

49 $400 Answer from H5 x =24

50 $500 Question from H5 (Free Item)
Graph the following equation: Y = x + 5

51 $500 Answer from H5 (1,6) (2,7) (3,8) ….etc.

52 Final Jeopardy (Free Item)
Solve the following equation: 8x – 12 = 5x + 29

53 Final Jeopardy Answer


Download ppt "Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100"

Similar presentations


Ads by Google