Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byKelly Northway Modified over 10 years ago
1
A UNIT OF MATHEMATICAL RIDDLES Ground Works
2
Materials Paper Pencil Calculator
3
GOAL: STUDENTS WILL BE ABLE TO USE PROPORTIONAL REASONING TO CALCULATE UNIT RATE Best Buy
4
Best Buy #1 Fine China Sale Special ASpecial BSpecial C 8 plates for $15 32 plates for $50 48 plates for $100
5
Best Buy #1 Which special is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
6
Best Buy #2 Bagelrama: All Types of Bagels PlainCinnamonRaisin 6 for $3.999 for $6.2512 for $7.50
7
Best Buy #2 Which bagel is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
8
Best Buy #3 Fruit Stand ApplesOrangesPears 6 for $4.2515 for $11.251 ½ dozen for $12.00
9
Best Buy #3 Which fruit is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
10
Best Buy #4 Along the Fairway Fly-LongSwingOn-Track 4 for $5.1616 for $22.0024 for $32.96
11
Best Buy #4 Which golf ball is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
12
Best Buy #5 All-Natural Spring Water Zephyr HillsEvianDasani 10 bottles for $6.90 15 bottles for $10.80 25 bottles for $16.25
13
Best Buy #5 Which water is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
14
Best Buy #6 Cookies Deluxe Chocolate ChipOatmealSugar 5 for $6.101 ¼ dozen for $22.50 20 for $29.00
15
Best Buy #6 Which cookie is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.