Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Review and Ideal Gas Law

Similar presentations


Presentation on theme: "Review and Ideal Gas Law"— Presentation transcript:

1 Review and Ideal Gas Law
Physics 111 Review and Ideal Gas Law

2 Fill out the follow net force diagram

3 Solution: Fnorm = 100 N; m = 10.2 kg; Fnet = 10 N, right; "mu" = 0.1; a =0.980 m/s/s, right ( Fnorm = 100 N; m = 10 kg; Fnet = 10 N, right; "mu" = 0.1; a =1 m/s/s, right ) Since there is no vertical acceleration, the normal force is equal to the gravity force. The mass can be found using the equation Fgrav = m * g. Using "mu" = Ffrict / Fnorm, "mu" = (10 N) / (100 N) = 0.1. The Fnet is the vector sum of all the forces: 100 N, up plus 100 N, down equals 0 N. And 20 N, right plus 10 N, left = 10 N, right. Finally, a = Fnet / m = (10 N) / (10.2 kg) = m/s/s.

4 Review Problem 2: Ima Scaarred (m=56.2 kg) is traveling at a speed of 12.8 m/s at the top of a 19.5-m high roller coaster loop. a. Determine Ima's kinetic energy at the top of the loop. b. Determine Ima's potential energy at the top of the loop.

5 Solution 2: a. 4.60 x 103 J b. 1.07 x 104 J

6 Today’s material As the volume of a confined gas decreases at constant temperature, the pressure exerted by the gas…. Decreases Increases Stays the same fluctuates

7 Answer: Increases P = nRT/V

8 Concept 2: Which gas law is involved when a balloon pops after being sat on? Charles Law Boyles Law Law of Pressure Gradient None of these

9 Solution: Boyles Law

10 Practice Problem 1: A sample of argon has a volume of 0.43 mL at 299K. At what temperature in degrees Celsius will it have a volume of 1 mL.

11 Solution: Answer: 422 c

12 Practice Problem 2: When a supply of hydrogen gas is held in a 4 liter container at 320 K it exerts a pressure of 800 torr. The supply is moved to a 2 liter container, and cooled to 160 K. What is the new pressure of the confined gas?

13 Solution: 800 torr

14 Last Problem Assume that O2 behaves as an ideal gas and determine the rms speed of the nitrogen molecules when the temperature of the air is 333K.

15 Solution: .5 mv^2 = 3/2 kT M = mass per mol / Na
V= 16 m/s


Download ppt "Review and Ideal Gas Law"

Similar presentations


Ads by Google