Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Real World Applications: Phone Charges Health Club Fees Vacation Expenses (renting an airplane) Business (Teddy Bear sales) Business (Tote bag sales)

Similar presentations


Presentation on theme: "Real World Applications: Phone Charges Health Club Fees Vacation Expenses (renting an airplane) Business (Teddy Bear sales) Business (Tote bag sales)"— Presentation transcript:

1

2 Real World Applications: Phone Charges Health Club Fees Vacation Expenses (renting an airplane) Business (Teddy Bear sales) Business (Tote bag sales) INDEX

3 Phone Charges One telephone company charges $16.95 per month and $0.05 per minute for local calls. Another company charges $22.95 per month and $0.02 per minute for local calls. For what number of minutes of local calls per month is the cost of the plan the same? Need Help

4 Phone Charges…whats important? Plan A: One telephone company charges $16.95 per month and $0.05 per minute for local calls. Plan B: Another company charges $22.95 per month and $0.02 per minute for local calls. QUESTION: what number of minutes of local calls per month is the cost of the plan the same HINT… per means multiply Check your Answer

5 Phone Charges 16.95 + 0.05m = 22.95 + 0.02m -0.02m -0.02m 16.95 + 0.03m = 22.95 -16.95 -16.95 0.03m = 6.00 0.03 0.03 m = 200 minutes Return to Index

6 Health Club Fees One health club charges a $44 sign-up fee and $30 per month. Another health club charges a $99 sign-up fee and $25 per month. For what number of months is the cost the same? Need Help

7 Health Club Fees Club A: $44 sign-up fee + $30 per month Club B: $99 sign-up fee + $25 per month QUESTION: # minutes cost A = cost B 44 + 30m = 99 + 25m m = 11 months Return to Index

8 Flying You and a pilot friend decide to rent an airplane to do some sightseeing. One service charges $100 plus $80 per hour, while another charges $250 plus $70 per hour for the same airplane. At what number of hours is the cost the same? Need Help

9 Flying Plane A: $100 + $80 per hour Plane B: $250 + $70 per hour QUESTION: number hours Plane A = Plane B 100 + 80h = 250 + 70h h = 15 hours Return to Index

10 Business (teddy bears) A toy company spends $1500 each day for factory expenses plus $8 per teddy bear. Each teddy bear sells for $12. How many bears must the company sell in one day to break even? Need Help

11 Business (teddy bears) expenses: $1500 + $8 per bear revenue: $12 per bear QUESTION: break even… expenses = revenue 1500 + 8b = 12b b = 375 teddy bears Return to Index

12 Business (tote bags) A company manufactures tote bags. The company spends $1200 each day for overhead expenses plus $9 per tote bag for labor and materials. The tote bags sell for $25 each. How many tote bags must the company sell each day to break even? Need Help

13 Business (tote bags) expenses: $1200 + $9 per bag revenue: $25 per bag QUESTION: break even… expenses = revenue 1200 + 9b = 25b b = 75 tote bags Return to Index


Download ppt "Real World Applications: Phone Charges Health Club Fees Vacation Expenses (renting an airplane) Business (Teddy Bear sales) Business (Tote bag sales)"

Similar presentations


Ads by Google