Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byScarlett Harvey Modified over 6 years ago
1
Warm-up: Use the definition of an "exponent" to expand each of the following: 48 x5y2 (4x)3(2y)6 (x + 3)4 (32)/(53) 4∙4∙4∙4∙4∙4∙4∙4 x∙x∙x∙x∙x∙y∙y 4x∙4x∙4x∙2y∙2y∙2y∙2y∙2y∙2y (x+3)∙ (x+3)∙ (x+3)∙ (x+3) (3∙3)/(5∙5∙5)
2
M1 7.1 Food at the Fair Objectives: Build a function that models a relationship between two quantities by combining linear, exponential, or quadratic functions with addition and subtraction or two linear functions with multiplication.
3
Naming Polynomials By: Number of terms? Degree?
Greatest Exponent Name Constant 1 Linear 2 Quadratic 3 Cubic 4 Quartic 5 Quintic Number of Terms Name 1 Monomial 2 Binomial 3 Trinomial 1+ Polynomial
4
1. Model the total amount the owner is spending each day to operate the two booths. Use multiple representations such as graphs, tables, and equations.
5
The cotton candy booth pays $500 per day for food materials and $16 per hour for people to work the booth. The permit and materials for the turkey leg booth costs $700 for the day and labor costs $30 per hour. 1. Model the total amount the owner is spending each day to operate the two booths. Use multiple representations such as graphs, tables, and equations. C = cotton candy booth C = 16h + 500 T = turkey leg booth T = 30h + 700
6
The cotton candy booth pays $500 per day for food materials and $16 per hour for people to work the booth. The permit and materials for the turkey leg booth costs $700 for the day and labor costs $30 per hour. 2. How much more does the turkey leg booth cost per day? Model the situation using multiple representations.
7
The cotton candy booth pays $500 per day for food materials and $16 per hour for people to work the booth. The permit and materials for the turkey leg booth costs $700 for the day and labor costs $30 per hour. The owner is paying for 30 labor hours each day. 3. If cotton candy sells for $4 per bag, how many bags does the owner have to sell to break even?
8
The cotton candy booth pays $500 per day for food materials and $16 per hour for people to work the booth. The permit and materials for the turkey leg booth costs $700 for the day and labor costs $30 per hour. The owner is paying for 30 labor hours each day. 4. If turkey legs sell for $5 per leg, how many turkey legs does he have to sell to break even?
9
Solution: Width: x – 5 feet Length: 4x – 20 feet
Exit ticket for students: The classroom is x - 5 feet wide. You know the length is 4 times as long as the width. What expression represents the perimeter of the classroom? Show your thinking. Solution: Width: x – 5 feet Length: 4x – 20 feet Perimeter: 10x – 50 feet
10
Classwork: p. 1 HOMEWORK: p. 2-5 RSG
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.