Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byYulia Kusumo Modified over 6 years ago
1
Graphing linear equations and systems of equations
Unit 3 Graphing linear equations and systems of equations
2
Learning target LT: I can graph proportional relationships. 8.ee.5
3
Proportional relationships
A ratio is a comparison of two numbers. Example: If there are 13 boys and 12 girls in a class, the ratio of boys to girls is 13 to 12 . A ratio can be written three ways: 13 to 12, 13:12, and Note: A ratio is comparing two numbers, so it cannot be written as a mixed number!
4
Proportional relationships
Example 1: A bouquet contains only red and white roses. The ratio of red roses to white roses is 1:2. What is the ratio of red roses to the total number of roses in the bouquet? Step 1: write the part-to-part as a fraction. ๐๐๐ ๐๐๐ ๐๐ ๐คโ๐๐ก๐ ๐๐๐ ๐๐ = 1 2
5
Proportional relationships
Example 1: A bouquet contains only red and white roses. The ratio of red roses to white roses is 1:2. What is the ratio of red roses to the total number of roses in the bouquet? Step 2: Use that ratio to write the part-to-total ratio. ๐๐๐ ๐๐๐ ๐๐ ๐๐๐ ๐๐๐ ๐๐ + ๐คโ๐๐ก๐ ๐๐๐ ๐๐ = 1 3 Solution: The ratio of red roses to total roses is 1:3.
6
Proportional relationships
A proportion shows that two ratios are equal in value.
7
Proportional relationships
Example 2: The debate team won 3 out of 5 debates it participated in this semester. If the team participated in 20 debates, how many debates did it win? How many did it lose? Step 1: What does the ratio represent? 3 5 is the ratio of debates won to total debates.
8
Proportional relationships
Example 2: The debate team won 3 out of 5 debates it participated in this semester. If the team participated in 20 debates, how many debates did it win? How many did it lose? Step 2: Write a 2nd ratio that includes the same terms. ๐๐๐๐๐ก๐๐ ๐ค๐๐ ๐ก๐๐ก๐๐ ๐๐๐๐๐ก๐๐ = ๐ฅ 20
9
Proportional relationships
Example 2: The debate team won 3 out of 5 debates it participated in this semester. If the team participated in 20 debates, how many debates did it win? How many did it lose? Step 3: set the ratios equal to each other. 3 5 = ๐ฅ 20
10
Proportional relationships
Example 2: The debate team won 3 out of 5 debates it participated in this semester. If the team participated in 20 debates, how many debates did it win? How many did it lose? Step 3: Use the peanut-walnut method (Cross-Multiplying). 3 5 = ๐ฅ 20 Solution: The team won 12 debates and lost 8 debates.
11
Proportional relationships
a rate is a ratio that compares quantities that use different units. Use the same strategies to work with rates as you use with other ratios.
12
Proportional relationships
Example 3: It costs $261 for 3 nights at Pavia Pavilion Hotels. At the same rate, how much will it cost to stay for 7 nights? Step 1: Write a ratio comparing the cost to the number of nights. ๐๐๐ ๐ก # ๐๐ ๐๐๐โ๐ก๐ =
13
Proportional relationships
Example 3: It costs $261 for 3 nights at Pavia Pavilion Hotels. At the same rate, how much will it cost to stay for 7 nights? Step 2: Write a second ratio that includes the unknown ๐๐๐ ๐ก # ๐๐ ๐๐๐โ๐ก๐ = ๐ฅ 7
14
Proportional relationships
Example 3: It costs $261 for 3 nights at Pavia Pavilion Hotels. At the same rate, how much will it cost to stay for 7 nights? Step 3: Set the ratios equal to each other = ๐ฅ 7
15
Proportional relationships
Example 3: It costs $261 for 3 nights at Pavia Pavilion Hotels. At the same rate, how much will it cost to stay for 7 nights? Step 4: Use Peanut-Peanut Walnut Method. = ๐ฅ 7 Solution: a 7-night stay at the pavia pavilion hotels will cost $609.
16
Proportional relationships
A unit rate is a rate that when expressed as a fraction, has a 1 in the denominator. Ex: 46 miles per gallon is expressed as 46 ๐๐๐๐๐ 1 ๐๐๐๐๐๐ If a unit rate involves money, it is called a unit price.
17
Proportional relationships
Example 4: A 16 ounce box of wheaty puffs costs $3.52. a 64 ounce box of wheaty puffs is sold at the same unit price. What is the cost of the 64 ounce box? Step 1: Find the unit price of the 16 ounce box. The rate is $ ๐๐ข๐๐๐๐ . So divide to find the unit price = 3.52รท16 16รท16 = The unit price is $0.22 per ounce.
18
Proportional relationships
Example 4: A 16 ounce box of wheaty puffs costs $3.52. a 64 ounce box of wheaty puffs is sold at the same unit price. What is the cost of the 64 ounce box? Step 2: multiply to find the cost of the 64 ounce box. $0.22 x 64 = $14.08 Solution: the cost of the 64 ounce box of wheaty puffs is $14.08.
19
Learning target I can interpret the unit rate of proportional relationships as the slope of the graph. 8.ee.5
20
Direct proportions A direct proportion is a special kind of linear equation. In a direct proportion, the ratio for two variables, such as x and y, is a constant m. that means that for every change in x, y changes by a constant factor, m. A direct proportion may be written in the following forms: Y =mx or ๐ฆ ๐ฅ = m where m โ 0 and m is the constant of proportionality, as well as the slope of the line.
21
Direct proportions Example 1: see document camera.
Step 1: find the ratio ๐ฆ ๐ฅ for the two points on the line in graph 1. For (-1, 6) the ratio is 6 โ1 = -6. For (4, -4) the ratio is โ4 4 = -1. The ratios are not constant and are not a direct proportion.
22
Direct proportions Example 1: see document camera.
Step 2: find the ratio ๐ฆ ๐ฅ for the two points on the line in graph 2. For (-3, 1) the ratio is 1 โ3 = For (6, -2) the ratio is โ2 6 = The ratio is constant for both points on the line. This graph shows a direct proportion.
23
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Write an equation and make a graph to display the total distance that the car will travel if it maintains that speed for at least three hours. What does the slope of the graph represent?
24
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Step 1: Will the equation you write be a direct proportion? The car travels at a constant rate, so the total distance is directly proportional to the number of hours the car is driven.
25
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Step 2: Write an equation in the form y=mx. Let x represent the number of hours. Let y represent the total distance, in miles. The car travels at a constant rate of 60 ๐๐๐๐๐ 1 โ๐๐ข๐ . The equation is y=60x.
26
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Step 3: draw and label a coordinate grid. Only use quadrant 1 because a car cannot travel a negative distance. Title the graph and label its axes.
27
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Step 4: find two points and connect them with a line. Plot the 1st point at (o,0). Since itโs a direct proportion it must pass through the origin. Find another point by substituting a value for x. I picked 3 hours. Y = 60(3) Y = 180 Plot the 2nd point at (3, 180). Connect the points.
28
Direct proportions Example 2: During a car trip, a car is driven at a constant rate of 60 miles per hour on the highway. Step 5: What does the slope of the graph represent? In y=60x, m=60. so, the slope of the graph, 60, shows the speed of the car.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.