Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byDavid Kelley Modified over 6 years ago
1
Please read the following and answer the question on your note sheet :
The theater is having a special deal. If you buy 5 tickets at once, the cost is only $20! If you bought 5 tickets so that you and 4 friends could go see Goosebumps, how much would each of your friends have to pay you for their ticket?
2
Unit Rate – What’s the best deal?
3
Definition Unit rate = The cost of 1 Think……ONE WHAT? = =
4
= $2.40 2.40 6 = for 1 soda
5
Now what about this? Which box is the best deal? 18 ounces = $2.70
This box is 15 cents per ounce. 30 ounces = $3.60 This box is 12 cents per ounce. Which box is the best deal?
6
Do these labels look familiar?
Look at the small slip of paper you were handed. Do these labels look familiar? SIZE OF ITEM TOTAL PRICE UNIT PRICE PER OUNCE
7
Now, let’s look at the apple example on your note sheet.
10
Complete your ticket out the door
Sometimes the “best buy” is not the best choice for you. What factors beside price might you think about in buying fruit? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? Complete your ticket out the door
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.