Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byQuintin Ladson Modified over 10 years ago
2
Now and Then!
3
Thank you! Welcome to another episode of Now and Then. Does everyone have their whiteboards ready? Great! Lets play Now and Then!
4
Practice Problem: The average price of chewing gum in 2004 was $0.25. What is the price now? Chewing Gum Price, 2004 $0.25 Increased by 20% Increased by 35% $0.30$0.34 Chewing Gum
5
In 1984, the price of a 12 oz. box of Kelloggs ® Corn Flakes was $0.89. What was the price in 2008? Corn Flakes Price, 1984 $0.89 Increased by 235% Increased by 105% $2.98$1.82 Corn Flakes
6
In July 1999, the price of a gallon was $1.12. Find the percent change from July 1999 to July 2008. Regular Gasoline Price, July 1999 $1.12 $2.83 in 2008 $4.05 in 2008 153%262% Regular Gasoline
7
In 1922, the cost of a pound of Oreos was $0.32. What was the cost in 2004? Oreos Price, 1922 $0.32 Increased by 1055% Increased by 834% $3.70$2.99 Pound of Oreos
8
You can now buy a laptop for 14% of the cost of a 1981 laptop. What was the cost in 1981? Laptop Price, 1981 14% of the original price $249$430 $1,779$3,071 Laptop Computer
9
In 2009, the average yearly cost of a four-year university was $6,585. What was the cost in 1970? Cost of a Four-Year University, 2009 $6,585 19.1% of the 2009 price 26.4% of the 2009 price $1,258$1,738 College Tuition
10
In May 2009, the price of stamps was $0.44. Find the percent increase from 1978 to 2009. Price of First-Class Postage, 2009 $0.44 $0.25 in 1978 $0.15 in 1978 76%193% Postage
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.