Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Unit 5. Day 3..

Similar presentations


Presentation on theme: "Unit 5. Day 3.."β€” Presentation transcript:

1 Unit 5. Day 3.

2 Calculator allowed today

3 Example A: Kat was making cupcakes for fun
Example A: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 300 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 45 18 300 ? $ 𝑐 = $ 𝑐 = $ 𝑐 π‘₯ 120 $18 45 𝑐 Γ·45 $ 𝑐 0.4 300 Γ·45 300 3 0 0 . 4 0.4 Γ— . 1 2 45 1 8 + βˆ’ ∎ 1 8 0 1 2 .

4 Example B: Kat was making cupcakes for fun
Example B: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 195 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 45 18 195 ? $ 𝑐 = $ 𝑐 = $ 𝑐 π‘₯ $18 45 𝑐 Γ·45 $ 𝑐 0.4 195 78 Γ·45 195 3 2 1 9 5 . 4 0.4 Γ— . 7 8 45 1 8 + βˆ’ ∎ 1 8 0 7 8 .

5 Example C: Kat was making cupcakes for fun
Example C: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 217 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 45 18 217 ? $ 𝑐 = $ 𝑐 = $ 𝑐 π‘₯ 86.8 $18 45 𝑐 Γ·45 $ 𝑐 0.4 217 Γ·45 217 2 2 1 7 . 4 0.4 Γ— . 8 6 8 45 1 8 + βˆ’ ∎ 1 8 0 8 6 . 8

6 Example D: Kat was making cupcakes for fun
Example D: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 425 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example E: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 85 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example F: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 67 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? It helps to model this with an equation.

7

8 $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ βˆ™ 𝐢 π‘œπ‘ π‘‘ = $0.40 1 $0.40 βˆ™ $0.80 𝐢 π‘œπ‘ π‘‘ = $0.40 2 $1.20 βˆ™ 𝐢 π‘œπ‘ π‘‘ = $0.40 3 βˆ™ $1.60 𝐢 π‘œπ‘ π‘‘ = $0.40 4 βˆ™ $0.40𝑛 0.4 𝑛 𝐢 𝐢 π‘œπ‘ π‘‘ = = $0.40 𝑛

9 Example D: Kat was making cupcakes for fun
Example D: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 425 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example E: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 85 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example F: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 67 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ 𝐢=0.4𝑛

10 Example D: Kat was making cupcakes for fun
Example D: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 425 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 425 $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ 𝐢=0.4𝑛 𝐢=0.4 𝑛 𝐢 = 1 2 4 2 5 0.4 Γ— 1 7 + ∎ 1 170 7 .

11 Example D: Kat was making cupcakes for fun
Example D: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 425 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example E: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 85 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? Example F: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 67 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ 𝐢=0.4𝑛

12 Example E: Kat was making cupcakes for fun
Example E: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 85 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 85 $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ 𝐢=0.4𝑛 𝐢=0.4 𝑛 𝐢 = 2 8 5 0.4 Γ— 3 4 + ∎ 34 3 4 .

13 Example F: Kat was making cupcakes for fun
Example F: Kat was making cupcakes for fun. She made 45 cupcakes and the ingredients cost her $18. Someone asked her if she would make 67 cupcakes for a wedding. How much will the ingredients cost? 67 $ π‘π‘’π‘π‘π‘Žπ‘˜π‘’ 𝐢=0.4𝑛 𝐢=0.4 𝑛 𝐢 = 2 6 7 0.4 Γ— 2 6 8 + ∎ 26.80 2 6 . 8

14 Which method do you like better? Why?
In what situations is one more efficient?


Download ppt "Unit 5. Day 3.."

Similar presentations


Ads by Google