Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Ideal Gas Law
2
PV = nRT PV = nRT Ideal Gas Law (P)ressure in kPa (V)olume in L
n = # of mol R = 8.31 (T)emp in K PV = nRT (P)ressure in atm (V)olume in L n = # of mol R = .0821 (T)emp in K
3
Practice A gas has a volume of mL at a temp of 28oC and a pressure of 82.6kPa. How many moles of gas are in the sample? If the gas is chlorine, what is the mass of the sample?
4
V = 31200.0mL = 31.2 L T = 28oC + 273 = 301K P = 82.6kPa R = 8.31
n = ? PV = nRT (82.6)(31.2L) = n (8.31) (301K) n = 1.03 moles 1.03 moles Cl2 = 72.1g Cl2
5
V = mL = L T = 28oC = 301K P = 82.6kPa/ 101.3kPa = 0.815atm R = n = ? PV = nRT (0.815)(31.2L) = n (0.0821) (301K) n = 1.03 moles 1.03 moles Cl2 = 72.1 g Cl2
6
The End
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.