Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byΔάφνη Κοτζιάς Modified over 5 years ago
1
Сыныбы: 9 сынып Мұғалім: Ізтілеуова Г Сабақтың тақырыбы: Паскаль тілінің параметрлі қайталану операторы (практикалық сабақ) Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларды Паскаль тілінің шартты алдын ала тексеретін қайталу операторымен таныстырып, программа құруға дағдыландыру; Дамытушылығы: Оқушылардың Паскаль программалау тілінде есеп шығару мүмкіндіктерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; Тәрбиелік: Оқушыларды тәрбиелікке, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Практикалық сабақ Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру 2. Үй тапсырмасын тексеру 3. Жаңа сабақты түсіндіру 4. Компьютермен жұмыс 4. Сабақты бекіту 5. Үйге тапсырма
2
Өткен материалды қайталау сұрақтары •
Өткен материалды қайталау сұрақтары • Шартты оператордың қандай түрлері бар? • If операторының жалпы жазылу түрі қандай? • Таңдау операторы не үшін пайдаланылады?
3
Мыны жерде неліктен S=0, кім айтады?
Компьютермен жұмыс 2 топпен жұмым жасаймыз: Кім жылдам? №9. 1-ден n – ге дейінгі сандардың квадраттарының қосындысын табатын программа құру керек. Program kvadrat; Var s, i , n: integer; Begin WriteLn (‘ n = ’) ; Readln (n); I:=1; S:=0; While i<=n do Begin S:=S + sqr (i); I:= i+1; WriteLn (‘ S=’ , S); End; End. Мыны жерде неліктен S=0, кім айтады?
4
Қадамды 5 деп алсақ бола ма, егер оны 2 десек ше?
Компьютермен жұмыс 2 топпен жұмым жасаймыз: Кім жылдам? №10. Y= ex sinx+cosx функциясының мәндерінің [a, b] аралығында h қадамы бойынша өзгеру кестесін құратын программа құрыңдар. Program y- tap; Var x, y, a, b, h: real; Begin WriteLn (‘ a , b , h -? ’); ReadLn (a, b , h); X:= a; While x<= b do Y:=exp (x) * sin (x) + cos(x); WriteLn (‘x=’, x:5:2, ‘, ‘ , y= ‘, y:5:2); X:=x+h; End; End. Қадамды 5 деп алсақ бола ма, егер оны 2 десек ше?
5
Қадамды 5 деп алсақ бола ма, егер оны 2 десек ше?
№11. Х € [1; 3] аралығындағы 0,2 қадаммен өзгергендегі y= функциясының мәнін тап. Program esep; Var x, y: real; Begin X:=1; While x<=3 do Begin y:= sqrt (x+1)-1/x; Writeln (‘ x=’ , x, ‘y=’, y); x:=x+0.2; end; readln; end. Қадамды 5 деп алсақ бола ма, егер оны 2 десек ше?
6
№12 Р=1*2*3 … * N N ! факториалды табу программасын жаз.
Program fakt; Var I , n , p: integer; Begin WriteLn ( ‘ n= ‘); ReadLn (n) ; I: = 1; P:= 1; Repeat P:= p*1; I:= i+1; Until i>n; Writeln (p:4); End.
7
Кім жылдам, ауызша 1 ші мәні неге тең?
№13. у =3x+1 x €[1 ; 2 ], h =0,5 өрнегін WHILE, REPEAT операторларын пайдаланып программа құр. Program y-tabu; Var x , y : real ; Begin X:=-1; Repeat Y: = 3*x+1; WriteLn (‘ y = ‘ , y); X:=X+0,5; Until x>2; End. Кім жылдам, ауызша 1 ші мәні неге тең? № x €[1 ; 3 ] аралығында 0,2 қадаммен өзгергендегі y= функциясының мәнін тап. Program esep; Var x, y: real; Begin X:=1; repeat y:= sqrt (x+1)-1/x ; Writeln ( x:3, y:5); x:=x+0.2; until x>3 readln; end.
8
Үй тапсырмасы: 100 санның әрбір 3 санының қосындыларын есептейтін бағдарлама құрып келу
Сабақ аяқталды, сау болыңдар
Similar presentations
© 2024 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.