Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byCharla Reeves Modified over 6 years ago
1
Good Morning Please complete Thursday’s questions.
2
Yesterday’s Exit Ticket
1.) Rita is painting the walls in the playrooms at the daycare. She estimates that she will need ¼ gallon of paint for each wall. How many walls can she paint with 5 gallons of paint? ¼ ÷ 5 OR 5 ÷ ¼ 2.) Wen and five friends equally share 1/3 of a pan of snack bars. How much of the pan will each person get? 1/3 ÷ 6 OR 6 ÷ 1/3
3
Dividing Unit Fractions Review
5.NF.B.7
4
Learning Targets I can divide a whole number by a unit fraction mathematically and with models. I can divide unit fractions by whole numbers mathematically and with models. I can determine the expression when given a division word problem.
5
Partner Talk How would I represent 4 ÷ 1/3 visually? How would I represent 1/3 ÷ 4 visually?
6
Partner Talk Explain the steps to solve 4 ÷ 1/3 using KFC. What do you keep? What do you flip? What do you change?
7
Partner Talk Explain the steps to solve 1/3 ÷ 4 using KFC. What do you keep? What do you flip? What do you change?
8
Partner Talk Manny has a piece of ribbon that is 1/3 yard long. He cut it into 2 equal lengths to make bookmarks. How long is each piece of ribbon? Which expressions is correct? Why? 1/3 ÷ 2 OR 2 ÷ 1/3
9
Partner Talk Bryce made 4 small pies. He cut each into equal-size servings. Each serving is ¼ of a pie. How many servings are in the pies Bryce made? Which expressions is correct? Why? 1/4 ÷ 4 OR 4 ÷ 1/4
10
Partner Talk Three acres of a park are used for a community garden. The garden is divided into plots. Each plot is 1/8 acre. How many garden plots are in the park? Which expressions is correct? Why? 1/8 ÷ 3 OR 3 ÷ 1/8
11
On Your Own Find the quotient for each division problem. Compare the quotient to 1. Write the problem in the correct box. 9 ÷ 1/4 4 ÷ 1/4 1/3 ÷ 8 1/4 ÷ 7 1/2÷ 12 Less than 1 Equal to 1 Greater than 1
12
On Your Own A store sells ¼ pound of cashews for $2. Julio used ¼ ÷ 2 = ___ to find how many pounds of cashews he can buy for $1. Dana used 2 ÷ ¼ = ___ to find how many pounds of cashews she can buy for $1. Who is correct? Explain your answer.
13
Group Task You will need a pencil and clipboard. Please go to your assigned corner. Sit in a circle and allow one person to pass out the papers. Work together to come to a solution. When you are finished, submit it to the tray, and pick up your computer.
14
Corner Three & Four The amount of chips that make one serving is different for different brands. You want to buy a bag of chips that has 8 or more servings. Which brand(s) should you NOT purchase? Brand A 8 cups 1 serving = 1/3 cup Brand B 5 cups 1 serving = 1/4 cup Brand C 2 cups 1 serving = 1/2 cup Brand D 4 cups 1 serving = 1/4 cup Brand E 3 cups 1 serving = 1/2 cup
15
Corner One & Two The amount of chips that make one serving is different for different brands. You want to buy a bag of chips that has 8 or more servings. Sort the boxes of chips according to the number of servings. Write each brand in the correct box. Brand A 8 cups 1 serving = 1/3 cup Brand B 5 cups 1 serving = 1/4 cup Brand C 2 cups 1 serving = 1/2 cup Brand D 4 cups 1 serving = 1/4 cup Brand E 3 cups 1 serving = 1/2 cup
16
Corner One & Two Less than 8 Servings 8 or More Servings
17
Create & Share Make your own word problem that represents 1/5 divided by 3. Make your own word problem that represents 3 divided by 1/5.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.