Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Exercise Define inverse operations. operations that undo each other.

Similar presentations


Presentation on theme: "Exercise Define inverse operations. operations that undo each other."— Presentation transcript:

1 Exercise Define inverse operations. operations that undo each other

2 Exercise Name two pairs of inverse operations. Addition/subtraction
Multiplication/division

3 Exercise Explain the difference between an expression and an equation.
Equations have two sides separated by an equal sign, while an expression represents a single number.

4 Exercise Solve x + 7 = −16 x = −23

5 Exercise Solve 9 = y − 3 y = 12

6 Multiplication Property of Equality
For all integers a, b, and c, if a = b, then ac = bc.

7 Example 1 Solve = 14 x −4 x = −56

8 Example 2 Solve 9y = 72 y = 8

9 Example 3 Solve −n = 37 n = −37

10 Example 4 Write each word phrase as a mathematical expression. Use n for the variable. a. twice a number 2n b. four times a number 4n c. one-third of a number or n 1 3 n 3

11 Example 4 Write each word phrase as a mathematical expression. Use n for the variable. d. quotient of a number and eight or n 1 8 n 8 e. quotient of eight and a number 8 n

12 Example 5 Write an algebraic expression for the ages of Jon and Eileen. Jon’s age is twice Joyce’s, and Eileen’s age is one-fourth of Joyce’s. Let x = Joyce’s age. Jon’s age is 2x. Eileen’s age is x or . 1 4 x 4

13 Example 6 Write an equation for the sentence “Nineteen dollars is the result of dividing the cost of a tennis racket by three.” = 19 c 3

14 Example 7 The advertised cost for three items is $69. What is the unit price? Read the sentence carefully. Choose a variable for the unknown. Let x = price per unit

15 Example 7 The advertised cost for three items is $69. What is the unit price? The verb is indicates the equal sign. 3x =

16 Example 7 The advertised cost for three items is $69. What is the unit price? Place 69 to the right of the equal sign. Divide both sides of the equation by 3. x = 23

17 Example Name the inverse operation, including the quantity, that would be used to solve each equation.

18 Example 9n = 36

19 Example x −4 = 12

20 Example 6x + x = −56

21 Example Solve.

22 Example z 2 = 14

23 Example 3n = −51

24 Example −4m = −6(8)

25 Example z −8 = −3

26 Example 7 − c = 32

27 Example (13 − 4)x = 108

28 Example −1(13x) = −42 + 3

29 Exercise Write an equation and solve: Eighty increased by the sum of three times a number and nine is one hundred ten.

30 Exercise On a 627 mi. trip, Mr. Johannson traveled by airplane, automobile, and bicycle. He traveled seven times farther by plane than by car and one-seventh as far by bicycle as by car.

31 Exercise Write the following sum as a single fraction: 2n + n 3

32 Exercise For what values of the variable or variables would
(a) be negative and (b) be positive? 5 x y z


Download ppt "Exercise Define inverse operations. operations that undo each other."

Similar presentations


Ads by Google