Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Molarity Chemistry
2
Solute – the dissolved particles in a solution.
Solvent – the dissolving medium in a solution. Solution – a homogeneous mixture.
3
Molarity (M) is the number of moles of solute dissolved in one liter of solution. Molarity (M) = moles of solute liters of solution **the volume is the total volume of the solution, note the volume of the solvent**
4
Saline solution contains 0. 90 g NaCl in 100 ml of solution
Saline solution contains 0.90 g NaCl in 100 ml of solution. What is the molarity of the solution?
5
You were given 0. 90 g You need mol 100 mL L 0. 90 g mol 1000mL = 0
You were given 0.90 g You need mol 100 mL L 0.90 g mol 1000mL = 0.15 mol 100 mL 58g L L 0.15 mol = 0.15 M L
6
A 2. 0 L solution contains 36. 0 g C6H12O6
A 2.0 L solution contains 36.0 g C6H12O6. What is the molarity of the solution?
7
You were given 36. 0 g You need mol 2. 0 L L 36. 0 g mol = 0
You were given 36.0 g You need mol 2.0 L L 36.0 g mol = 0.1 mol OR 0.1 M 2.0 L 180 g L
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.