Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byAudrey Carr Modified over 6 years ago
1
What is the mass percent composition of sodium sulfite?
Chapter 3 Practice Quiz Prove that the average atomic mass of carbon is by using the following measurements: 98.89% C12 and 1.11% C13 What is the mass percent composition of sodium sulfite? A white powder is found to contain 43.64% phosphorus and 56.36% oxygen by mass. The molar mass of the compound is g/mol. What are the empirical and molecular formulas? If you mix 10.0 grams of calcium with 10.0 grams of silver phosphate, (a) What amount of silver will you be able to obtain? (b) How much of the excess reactant will be left over? (c) If 5.20 g of silver were produced during the experiment, what is the percent yield?
2
Answers (.9889 x 12) + (.0111 x 13) = 12.01 Na2SO3 total mass: g/mol Na: (2 x 22.99)/(126.05) x 100 = 36.48% S: (32.07)/(126.05) x 100 = 25.44% O: (3 x 16.00)/(126.05) x 100 = 38.08% Empirical P2O5 Molecular P4O10 3Ca + 2Ag3PO4 6Ag + Ca3(PO4)2 (a) 7.73 g (silver phosphate was the L.R.) (b) 8.56 g leftover (c) 67.3% yield
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.