Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Math Unit 4 Grade 4.

Similar presentations


Presentation on theme: "Math Unit 4 Grade 4."— Presentation transcript:

1 Math Unit 4 Grade 4

2 Write the factors of 32. 1, 32; 2, 16; 4, 8

3 Write the prime number from the list below:
4, 13, 21, 15, 51 13

4 Write the composite number from the list below:
13, 19, 17, 81 81

5 Write an equation that shows 28 is 4 times as many as 7.
7 x 4 = 28 OR 4 x 7 = 28

6 Clint has 3 times as many pins (p) as near falls (n)
Clint has 3 times as many pins (p) as near falls (n). Write an equation that compares Clint's pins to near falls. 3p = n

7 Michael has 513 hockey cards and 14 packs of 11 baseball cards
Michael has 513 hockey cards and 14 packs of 11 baseball cards. Write an equation to solve how many cards Michael has altogether. (14 x 11) = c c = ? C = 667 cards

8 Write a number sentence to show the relationship between football played by third graders and soccer. S = 2f

9 A wrestling tournament had 632 trophies
A wrestling tournament had 632 trophies. There are 213 first place trophies and 199 third place trophies. The rest were second place trophies. Write an equation that can be used to find out how many second place trophies they had. ( ) + s = 632

10 Complete the pattern: 7, 2, 10, 5, 25, 20, ____ , ____ , ____
7, 2, 10, 5, 25, 20, ____ , ____ , ____ 7, 2, 10, 5, 25, 20, 100, 95, 475

11 Complete the pattern:

12 Michael caught 20 perch. Mr. Schaefer caught p
Michael caught 20 perch. Mr. Schaefer caught p. Michael caught 4 times as many as Mr. Schaefer. Write an equation to figure out how many perch(p) Mr. Schaefer caught. 4p = 20

13 Anna earned $56 coloring hair. She bought $20 worth of hair color
Anna earned $56 coloring hair. She bought $20 worth of hair color. She earned $26 cutting hair. How much money did Anna earn after expenses? ($56 + $26) - $20 = a a = $62

14 Hailey sold 14 bracelets at $2 each. She sold 20 necklaces at $4 each
Hailey sold 14 bracelets at $2 each. She sold 20 necklaces at $4 each. Write an equation to figure out how much money she made altogether. (14 x $2) + (20 x $4) = m Solve for m. M = $108


Download ppt "Math Unit 4 Grade 4."

Similar presentations


Ads by Google