Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Concentration of Solutions
Chapter 4
2
volume of solution in liters
Molarity Two solutions can contain the same compounds but be quite different because the proportions of those compounds are different. Molarity is one way to measure the concentration of a solution. moles of solute volume of solution in liters Molarity (M) = 2
3
Mixing a Solution Procedure for preparing L of 1.00 M solution of CuSO4 Weight out 39.9 g of CuSO4 = mol Add 250 mL of water to volumetric flask Molarity = .250 mol/.250 L = 1.00 M 3
4
Expressing the concentration of an Electrolyte
When an ionic compound dissociates, the relative concentrations of the ions introduced into the solution depends on the chemical formula of the compound Example: 1.0 M NaCl 1.0 M Na+ 1.0 M Cl- 1 M Na2SO4 2.0 M Na+ 1.0 M SO42-
5
Using Molarities in Stoichiometric Calculations
5
6
Moles = 2.0 L soln x 0.200 mol HNO3 / 1 L solution
Practice Question How many moles of HNO3 are in 2.0 L of M HNO3 solution? Moles = 2.0 L soln x mol HNO3 / 1 L solution =0.40 mol HNO3
7
Dilution 7
8
Dilution Solutions of lower concentration can be obtained by adding water Moles solute in conc soln = moles solute in dilution sln Therefore, Mconc x Vconc = Mdil x Vdil
9
Practice problem How many liters of 3.0 M H2SO4 are needed to make .450 L of 0.10 M H2SO4? Mconc x Vconc = Mdil x Vdil Moles H2SO4 in dilute solution = L x 0.10 mol/L = mol = moles H2SO4 in conc solution L conc soln = mol x 1 L/ 3.0 mol = .015 L
10
Titration The analytical technique in which one can calculate the concentration of a solute in a solution. One reagant has known concentration 10
11
Titration Indicators are used to determine the equivalence point of the reaction Point where the neutralization reaction between 2 reactants are complete Reactants in stoichiometric equivalents are brought together 11
12
Practice Problem If 45.7 mL of M H2SO4 is required to neutralize a 20.0 mL sample of NaOH solution. What is the concentration of the NaOH solution? Moles H2SO4 = L x mol H2SO4 /L = 2.28 x 10-2 mol H2SO4 Balanced Equation: H2SO4 + 2 NaOH 2 H2O + Na2SO4 Moles NaOH = 2.28 x 10-2 mol H2SO4 x 2 mol NaOH/1 mol H2SO4 = 4.56 x 10-2 mol NaOH Molarity of NaOH = 4.56 x 10-2 mol NaOH/.020 L soln = 2.28 M NaOH
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.