Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byIsabela Pascal Modified over 10 years ago
1
Welcome to 6 th Grade Decimal Jeopardy
2
$100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 Adding & Subtracting Multiplying & Dividing Using Models YOU Figure it Out!
3
Question for Column 1 $100 Find the sum or difference: 7 – 3.81
4
Column 1 Answer $100 7 – 3.81 = 3.19 Be sure you use a calculator to check your subtraction!
5
Question for Column 1 $200 Evaluate the expression y + 4.5 when y=2.21
6
Column 1 Answer $200 2.21 + 4.5 = 6.71 Be sure you use a calculator to check your subtraction!
7
Question for Column 1 $300 Pam ordered a CD for $13.53, a sweater for $27.92, and a necklace for $67.37. She added $17.63 for tax, shipping, and handling. What was the total cost of Pams order?
8
Column 1 Answer $300 $13.53+ $27.92+ $67.37+ $17.63 = $126.45
9
Question for Column 1 $400 You have $115 in the bank. You withdraw (take out) $52.60 and deposit (put in) $31.19. What is the new balance?
10
Column 1 Answer $400 The new balance is $93.59 $115 - $52.60 + $31.19 = $93.59
11
Question for Column 2 $100 Which number equals 0.22 x 0.2?
12
Column 2 Answer $100 0.22 x 0.2 = 0.044 Dont forget, if there are a total of 3 digits to the right of the decimal point in the problem, there have to be 3 digits to the right of the decimal point in the product.
13
Question for Column 2 $200 Tony spent $3.60 at the Tiki Tiger Hut. If he bought 8 erasers, how much did each eraser cost?
14
Column 2 Answer $200 $3.60 ÷ 8 = $0.45 each
15
Question for Column 2 $300 A gas station charges $48.86 for 14 gallons of gasoline. What is the cost per gallon?
16
Column 2 Answer $300 $48.86 ÷ 14 = $3.49 per gallon Remember, cost per gallon means cost ÷ gallons
17
Question for Column 2 $400 Chicken cost $5.64 per pound at grocery store. If Jamal bought 4 pounds, what was the cost?
18
Column 2 Answer $400 $5.64 x 4 pounds = $22.56 You arent finding the cost per pound, because they already told you the cost per pound. Multiply by 4, since you are spending $5.64 four times.
19
Question for Column 3 $100 According to the model, what is the sum of 0.06 + 0.14?
20
Column 3 Answer $100 0.06 + 0.14 = 0.2
21
Question for Column 3 $200 The product of 1.1 and 0.3 is shown: What is the product of 1.1 and 0.3 ?
22
Column 3 Answer $200 1.1 x 0.3 = 0.33 Dont forget to check the answer on your calculator!
23
Question for Column 3 $300 Which expression does this model represent? Hint: ______ sets of ______
24
Column 3 Answer $300 Answer: 5 x 0.4 Because there are 5 sets of 0.4.
25
Question for Column 3 $400 Hint: How many total do you have? What size is each group?
26
Column 3 Answer $400 You have 5.6 total, and youre breaking it into groups that are 0.7 each.
27
Question for Column 4 $100 Baseball players calculate their batting average by determining their hits per at-bat. Find the batting average for a player who got 36 hits in 105 at-bats. Round the answer to the nearest thousandth.
28
Column 4 Answer $100 36 ÷ 105 = 0.343 0.34285714…… rounds to 0.343
29
Question for Column 4 $200 The table shows the price of Darias bills for one month. Estimate the total cost of Darias gas and water bills. Round to the nearest dollar. BillAmount Gas$55.18 Phone$62.26 Electric$125.91 Cable$108.56 Water$18.20
30
Column 4 Answer $200 $55 + $18 = $73 BillAmount Gas$55.18 Phone$62.26 Electric$125.91 Cable$108.56 Water$18.20 Read the question carefully, just like you will on the test!
31
Question for Column 4 $300 Which model shows the expression 0.6 x 0.4?
32
Column 4 Answer $300 0.6 overlaps with 0.4 and the product is 0.24
33
Question for Column 4 $400 A car uses 3 gallons of gas to travel 93.6 miles. How many miles per gallons of gasoline did the car use?
34
Column 4 Answer $400 93.6 miles ÷ 3 gallons = 31.2 miles per gallon Miles per gallon means miles ÷ gallons, IN THAT ORDER.
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.