Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Welcome to Jeopardy!.

Similar presentations


Presentation on theme: "Welcome to Jeopardy!."— Presentation transcript:

1 Welcome to Jeopardy!

2 Another Presentation © 2002 - All rights Reserved Mark E. Damon

3 Directions: Scroll through the presentation and enter the answers (which are really the questions) and the questions (which are really the answers). Enter in the categories on the main game boards. As you play the game, click on the TEXT DOLLAR AMOUNT that the contestant calls, not the surrounding box. When they have given a question, click again anywhere on the screen to see the correct question. Keep track of which questions have already been picked by printing out the game board screen and checking off as you go. Click on the “Game” box to return to the main scoreboard. Enter the score into the black box on each players podium. Continue until all clues are given. When finished, DO NOT save the game. This will overwrite the program with the scores and data you enter. You MAY save it as a different name, but keep this file untouched!

4 Final Jeopardy Round 1 Round 2

5 x2 PEMDAS Rates Writing? Functions Rules Round 2 $100 $100 $100 $100 $100 $100 Final Jeopardy $200 $200 $200 $200 $200 $200 Scores $300 $300 $300 $300 $300 $300 $400 $400 $400 $400 $400 $400 $500 $500 $500 $500 $500 $500

6 What is 6×6×6×6 written as a power?
$100 What is 6×6×6×6 written as a power?

7 $100 64 Scores

8 Write (4/5)3 as a product and solve.
$200 Write (4/5)3 as a product and solve.

9 $200 4/5 × 4/5 × 4/5 = 64/125 Scores

10 Solve (1/2)5 and leave the answer in fraction form.
$300 Solve (1/2)5 and leave the answer in fraction form.

11 $300 1/32 Scores

12 $400 What is (4y)2 when y = 5?

13 $400 400 Scores

14 Explain the difference between
$500 Explain the difference between 32/5 And (3/5)2? Then solve both.

15 $500 32/5 = 9/5 or 14/5 (3/5)2 = 9/25 The first one you are only squaring the top and the second one you are squaring the top and bottom. Scores

16 $100 Evaluate 52 – 8 × 2

17 $100 9 Scores

18 $200 Evaluate 13 – 15 ÷ 5 + 9

19 $200 19 Scores

20 $300 ( )

21 $300 15.2 Scores

22 Daily Double

23 $400 7x2 + 2x When x = 1/2

24 $400 23/4 Scores

25 $500 5t _ 3 t when t = 2

26 $500 8 Scores

27 Find the unit rate 129 miles 6 gallons
$100 Find the unit rate 129 miles 6 gallons

28 $100 21.5 miles/gallon Scores

29 Find the unit rate 1500 meters 7.5 minutes
$200 Find the unit rate 1500 meters 7.5 minutes

30 $200 200 meters/minute Scores

31 Jose had 14 hits in 16 games. Find the number of hits per game.
$300 Jose had 14 hits in 16 games. Find the number of hits per game.

32 $300 .875 hits/game Scores

33 $400 A town has two boat shops. Shop A charges $210 for a 4 hour rental. Shop B charges $228 for a 6 hour rental. What shop has the better buy? Explain.

34 $210/4 = $52.50 per hour $228/6 = $38 per hour
$400 $210/4 = $52.50 per hour $228/6 = $38 per hour Shop B is the better buy. Scores

35 $500 At the grocery store a 4 pack of toilet paper cost $2.99, an 8 pack cost $5.90, and a 12 pack cost $8.64. What is the unit price per pack?

36 $500 4 pack = $0.75 8 pack = $0.74 12 pack = $0.72 Scores

37 The quotient of a number n and 15 is 45.
$100 The quotient of a number n and 15 is 45.

38 $100 n/15 = 45 Scores

39 Twice the difference of a number n and 11.
$200 Twice the difference of a number n and 11.

40 $200 2(n – 11) Scores

41 The sum of 3 times a number b and 33 is at least 35.
$300 The sum of 3 times a number b and 33 is at least 35.

42 $300 3b + 33 ≥ 35 Scores

43 The difference of twice a number c and 10 is no more than 42.
$400 The difference of twice a number c and 10 is no more than 42.

44 $400 2c – 10 ≤ 42 Scores

45 The difference of a number m and 4 is greater than 4 and less than 10.
$500 The difference of a number m and 4 is greater than 4 and less than 10.

46 4 < m – 4 < 10 Or 10 > m – 4 > 4
$500 4 < m – 4 < 10 Or 10 > m – 4 > 4 Scores

47 Is this function? Explain.
$100 Is this function? Explain. x y 1 15 3 20 5 7

48 Yes because every input has exactly one output.
$100 Yes because every input has exactly one output. Scores

49 Is this a function? Explain.
$200 Is this a function? Explain. 6 5 7 4 8 3 9 2

50 $200 No because 7 outputs 5 and 3. Scores

51 Identify the range y = ½ x + 2 Domain: 6, 7, 8, 9
$300 Identify the range y = ½ x + 2 Domain: 6, 7, 8, 9

52 $300 Range: 5, 5.5, 6, 6.5 Scores

53 Identify the range y = 0.1x + 5 Domain: 20, 30, 40, 50
$400 Identify the range y = 0.1x + 5 Domain: 20, 30, 40, 50

54 $400 Range: 7, 8, 9, 10 Scores

55 Identify the range y = ¼ x + ½ Domain: 1, 2, 3, 4
$500 Identify the range y = ¼ x + ½ Domain: 1, 2, 3, 4

56 $500 Range: ¾, 1, 1¼, 1½ Scores

57 $100 Identify the rule x y 3 15 6 30 7 35 10 50

58 $100 y = 5x Scores

59 $200 Identify the rule x y 6 7 1 8 2 9 3

60 $200 y = x – 6 Scores

61 $300 Identify the rule x y 2 1 5 8 3 11

62 $300 y = 3x + 2 Scores

63 $400 Identify the rule x y -1 11 8 1 5 2

64 $400 y = 8 – 3x Scores

65 $500 Identify the rule x y 3 2 4 5 6

66 $500 y = ½ x + 3 Or y = x/2 + 3 Scores

67 Subject 1 Subject 2 Subject 3 Subject 4 Subject 5 Subject 6 Round 1 $200 $200 $200 $200 $200 $200 Final Jeopardy $400 $400 $400 $400 $400 $400 Scores $600 $600 $600 $600 $600 $600 $800 $800 $800 $800 $800 $800 $1000 $1000 $1000 $1000 $1000 $1000

68 $200 Enter Answer Here for Category 1 - Question 1

69 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 1 - Question 1 Scores

70 $400 Enter Answer Here for Category 1 - Question 2

71 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 1 - Question 2 Scores

72 $600 Enter Answer Here for Category 1 - Question 3

73 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 1 - Question 3 Scores

74 $800 Enter Answer Here for Category 1 - Question 4

75 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 1 - Question 4 Scores

76 $1000 Enter Answer Here for Category 1 - Question 5

77 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 1 - Question 5 Scores

78 $200 Enter Answer Here for Category 2 - Question 1

79 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 2 - Question 1 Scores

80 Daily Double

81 $400 Enter Answer Here for Category 2 - Question 2

82 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 2 - Question 2 Scores

83 $600 Enter Answer Here for Category 2 - Question 3

84 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 2 - Question 3 Scores

85 $800 Enter Answer Here for Category 2 - Question 4

86 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 2 - Question 4 Scores

87 $1000 Enter Answer Here for Category 2 - Question 5

88 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 2 - Question 5 Scores

89 $200 Enter Answer Here for Category 3 - Question 1

90 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 3 - Question 1 Scores

91 $400 Enter Answer Here for Category 3 - Question 2

92 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 3 - Question 2 Scores

93 $600 Enter Answer Here for Category 3 - Question 3

94 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 3 - Question 3 Scores

95 $800 Enter Answer Here for Category 3 - Question 4

96 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 3 - Question 4 Scores

97 $1000 Enter Answer Here for Category 3 - Question 5

98 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 3 - Question 5 Scores

99 $200 Enter Answer Here for Category 4 - Question 1

100 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 4 - Question 1 Scores

101 $400 Enter Answer Here for Category 4 - Question 2

102 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 4 - Question 2 Scores

103 Daily Double

104 $600 Enter Answer Here for Category 4 - Question 3

105 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 4 - Question 3 Scores

106 $800 Enter Answer Here for Category 4 - Question 4

107 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 4 - Question 4 Scores

108 $1000 Enter Answer Here for Category 4 - Question 5

109 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 4 - Question 5 Scores

110 $200 Enter Answer Here for Category 5 - Question 1

111 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 5 - Question 1 Scores

112 $400 Enter Answer Here for Category 5 - Question 2

113 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 5 - Question 2 Scores

114 $600 Enter Answer Here for Category 5 - Question 3

115 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 5 - Question 3 Scores

116 $800 Enter Answer Here for Category 5 - Question 4

117 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 5 - Question 4 Scores

118 $1000 Enter Answer Here for Category 5 - Question 5

119 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 5 - Question 5 Scores

120 $200 Enter Answer Here for Category 6 - Question 1

121 Enter Question Here for
$200 Enter Question Here for Category 6 - Question 1 Scores

122 $400 Enter Answer Here for Category 6 - Question 2

123 Enter Question Here for
$400 Enter Question Here for Category 6 - Question 2 Scores

124 $600 Enter Answer Here for Category 6 - Question 3

125 Enter Question Here for
$600 Enter Question Here for Category 6 - Question 3 Scores

126 $800 Enter Answer Here for Category 6 - Question 4

127 Enter Question Here for
$800 Enter Question Here for Category 6 - Question 4 Scores

128 $1000 Enter Answer Here for Category 6 - Question 5

129 Enter Question Here for
$1000 Enter Question Here for Category 6 - Question 5 Scores

130 Final Jeopary Question
Jeopardy Fractions??? Final Jeopary Question Scores

131 [(5/9 – 5/ /18 ) ÷ -44/11] × 8

132 -4 Scores


Download ppt "Welcome to Jeopardy!."

Similar presentations


Ads by Google