Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byEmilie Diaz Modified over 10 years ago
2
Show Me the Money!!!
3
We have been discussing the topic of MONEY all year. Here are some examples and questions that relate to YOUR everyday life!!!
4
Do you know the sales tax in Kentucky????
5
6%
6
How do you calculate Sales tax?? First... change the Percent to a decimal.... 6% = Next... Multiply the Price of an by the Decimal Price * _____ = Last... add the Tax to the original price to get the total price
7
Lets Practice!!! 2 Shirts at $12.99Jacket for $22.00 Pants for $25.99 Shopping Spree!!
8
Lets Practice!!! Ground Meat $6.45 Tomato Sauce $2.50 Noodles $1.00 Grocery Shopping
9
Lets Practice!!! The Car price is $75,000.00 You WON a new car...
10
Lets Practice!!! TV $2,000.00 You Purchased a Tv...
11
Lets Practice!!! Chickens $4.00 Stock your Farm... Pigs $8.00
12
Comparing Prices
13
What do we have to keep in mind when Comparing Prices???
14
Keep in mind.... QUALITY PRICE CHEAPER is not always better SIZE CONTENTS
15
Lets Practice!!! 8oz for $2.9916oz for $4.00 Comparing!!
16
Lets Practice!!! 5oz for $1.0014oz for $4.00 Comparing!!
17
Lets Practice!!! 1 for $2.752 for $5.00 Comparing!!
18
Lets Practice!!! Tide for $5.75Generic for $5.50 Comparing!!
19
Ok class I hoped you learned a few things about MONEY!!!
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.