Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
1
Problem Solving
2
RICE METHOD Illustrate: Rewrite: Record what’s important
Write down the question Make you answer sentence. Illustrate: Draw a representation Pictures Labeled equations Tables Calculate: Work it out Explain: Complete your answer sentence Label work Justify with complete sentences
3
There are 25 people going on a trip
There are 25 people going on a trip. They are traveling by van, and each van has a capacity of 7 people. How many vans will they need? R I C E
4
Each pack of pumpkin seeds costs $8 and each pack of tomatoes seeds costs $5. What is the total cost for 3 packs of tomato seeds and 4 packs of pumpkin seeds?
5
Each pack of pumpkin seeds costs $8 and each pack of tomatoes seeds costs $5. What is the total cost for 3 packs of tomato seeds and 4 packs of pumpkin seeds?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com. Inc.
All rights reserved.